Cosmin Radu a devenit campion in Malta cu echipa sa Neptunes Grimaldi. Intr-un meci din play-off disputat miercuri 31 august, Neptunes a invins cu 14 la 9 pe eterna rivala, Sliema Betsson si a cucerit cel de-al 24-lea titlu de campioana.

Inainte de startul sezonului regulat, iubitorii poloului din Malta nu dadeau nicio sansa celor de la Neptunes in lupta pentru titlu. Formatia lui Cosmin Radu a avut insa un parcurs excelent in campionatul de vara fiind neinvinsa in aceasta vara.

Sliema a incercat sa intrerupa parcursul fara greseala al liderului si au condus de doua ori la inceput partidei  cu o dubla, insa Jordan Camilleri si Timmy Agius au facut ca Neptunes sa aiba un avantaj de doua goluri la finalul primei parti (4-2). In repriza secunda Sliema s-a apropiat la un gol de aversari (6-5), insa gazdele au reactionat prin centrul Abela si Jordan Camilleri si au intrat cu un avantaj confortabil la pauza mare (9-6).

Incurajati de antrenorul Milakovic, jucatorii de la Sliema au revenit in joc castigand repriza a treia, diferenta inainte de ultimele 8 minute ale partidei fiind de doua goluri. Oaspetii au continuat sa atace si in ultima parte dar fara succes. In schimb Neptunes a punctat in momentele decisive prin Cosmin Radu, Abela si Stevie Camilleri si s-a departat la 5 goluri de adversari pe tabela de marcaj, obtinand astfel o victorie meritata. file