Astăzi au început grupele Ligii Campionilor și deja din prima etapă am avut parte de meciuri interesante în care s-au văzut multe faze spectaculoase și execuții deosebite. Voi incerca să fac o analiza cât mai obiectivă a meciurilor și sper sa fie suficient de interesantă incât să mai reveniti pe site, dacă voi mai avea posibilitatea unor noi articole.

Olimpiacos  – Dinamo Tbilisi 20-9 (5-2/4-2/4-3/7-2)

Olimpiacos – Bijac, Gkillas, Radovic 2, Genidounias 2, Fountoulis 8, Gouvis 1, Buslje 1, Mourikis 2, Filipovic 3, Chrysospathis, Kolomvos 1, Zerdevas.

Dinamo Tbilisi – Razmadze, Tkeshelashvili, Dadvani, Imnaishvili, Bitadze1, Jelaca 3, Adeishvili2, Saric 1, Meskhi, Magrakvelidze, Vasic 2, Akhvlediani, Shubladze.

Echipa gazda a inceput meciul cu 4-0 in primele 4 minute de joc aratand ca atenieni sunt printre favoriti la castigarea trofeului. Până la sfarsitul reprizei, Dinamo a reusit sa reduca din diferenta pana la 5-2. In repriza a doua ostilitatile au continuat in aceeasi directie, Olimpiacos adjudecandu-si repriza cu scorul de 4-2 si facand scorul total la jumatatea meciului de 9-4. Istoria s-a repetat si in a partea a doua a meciului, echipa gazda castigand cu 4-3 si respectiv 7-2 urmatoarele reprize. Rezultatul final de 20-9 arata diferenta clara de valoare intre cele doua formatii.

Olimpiacos a jucat in aparare mult pressing pe mana buna a atacantului incercand astfel sa ii impiedice pe dinamovisti sa contruiesca atacul si fiind eficienti in multe momente ale jocului iar cand fundasul pierdea intr-un final pozitia se intorceau intr-o zona clasica 2-3. La om in plus Olimpiacos a marcat 7 din 10 iar Dinamo 5 din 10. Cel mai bun marcator de la gazde a fost Ioannis Fountoulis cu 8 goluri iar de la oaspeti Marko Jelaca cu 3 goluri

Barceloneta  – Jadran Split 11-6 (3-2/4-0/2-3/2-1)

Barceloneta –  LOPEZ, FAMERA, GRANADOS 3, PAVILLARD, DE TORO 1, LARUMBE 4, PONFERRADA, FERNANDEZ, ASENSIO 1, PERRONE 2, BIEL, BUSTOS, AGUIRRE.

Jadran Split – PODRUG, BURIC, MARINIC 1, CAGALJ 1, BUTIC, PEJKOVIC, BUKIC 1, KHARKOV, DELIC, DOBUD, SETKA, DUZEVIC 2, ANIC.

Pornind din postura de favorită inainte de inceperea meciului, Barceloneta a inceput mai bine partida și a dominat primele minute mai ales datorită jocului din apărare, unde a imbinat presingul agresiv cu zona M, iar in atac Perrone si Granados au marcat ducand scorul la 2-0. Pe final de repriză, Jadran a inceput sa revina in joc si a marcat de doua ori in timp ce Barceloneta a mai punctat doar o data ducand rezultatul primei pauze la 3-2. In repriza a doua, echipa gazda s-a desprins la 7-2, repetand acelasi joc disciplinat pe partea defensiva si continuand sa marcheze in atac prin Larumbe de 3 ori si Granados.

A doua jumătate a meciului a inceput cu un gol marcat din superioritate numerică de către Luka Bukic, fiind urmat apoi de reușita din centru a lui Antonio Duzevic, in acest fel reducandu-se diferenta la 3 goluri (7-4). Golurile au continuat sa vină si repriza avea sa se incheie dupa ce De Toro, Granados, si respectiv Cagalj au mai marcat ducand astfel rezulatul dupa trei reprize la 9-5. In ultimele 8 minute, Barceloneta a controlat jocul din nou, marind diferenta la 5 goluri pe tabela de marcaj, prin Asensio. Cu 2 minute inainte de final, Duzevic a inscris pentru 10-6 insa nu a fost suficient pentru a mai putea schimba deznodamantul. Perrone a stabilit rezultatul final dupa un contratac (11-6).

Campioana Spaniei a fost mai buna pe aproape toate segmentele jocului si asta s-a concretizat pe tabela de marcaj in timp ce Jadran a incercat sa faca fata jucand in multe momente al partidei zona M insa nu a fost suficient.

Cel mai bun marcator al Barcelonetei a fost Larumbe cu 4 goluri iar de la Jadran Split Duzevic cu 2 goluri. La superioritati numerice Barceloneta a marcat 4 din 9 si 2 penaltiuri iar Jadran 2 din 12.

VK Novi Beograd  – VK Radnicki 16-10 (3-3/5-4/4-0/4-3)

VK Novi Beograd – PIJETLOVIC, RASOVIC S. 3, MANDIC 2, SHUSHIASHVILI 2, VUCINIC, PIJETLOVIC, GOGOV 2, JAKSIC 5, PERKOVIC 1, VLACHOPOULOS 1, DRASOVIC , RASOVIC V., COIMBRA

VK Radnicki – DOBOZANOV, BRANKOVIC 2, STANOJEVIC 1, JANKOVIC, CUK 2, KRUG, UKROPINA, PLJEVANCIC, TOHOLJ 1, RADULOVIC 2, LUKIC, VRLIC 2, MILUTINOVIC.

Derbiul Serbiei disputat in Liga Campionilor a venit la o saptamana după ce cele doua adversare s-au infruntat si in campionatul intern, Novi Beograd castigand cu scorul de 18-10. Inceputul de meci a apartinut celor de la Radnicki, care au reusit sa ia un avantaj de doua goluri de doua ori, mai intai a fost 2-0 si apoi 3-1 pentru ca pe finalul reprizei Novi Beograd sa egaleze la 3. Ritmul de joc a fost extrem de rapid, jucandu-se in viteza, multe actiuni fiind finalizate aproape imediat dupa ce s-a ajuns in atac.

Aceeasi situatie s-a repetat in repriza a doua insa de aceasta data cele doua echipe au trecut pe rand la conducere pe tabela de marcaj. Novi Beograd, avand o echipa cu mai multi jucatori de valoare, a reusit sa isi valorifice mai bine atuurile din apa si astfel sa castige repriza cu scorul de 4-3.

Partea a treia a fost cea in care s-a facut diferenta, Novi Beograd marcand de 4 ori in timp ce jucatorii lui Radnicki au parut neputinciosi facand o multime de erori in atac si nereusind sa treaca de apararea adversa. Pentru gazde au marcat georgianul Shushiashvili de doua ori, o data din extrema dreapta in pozitional si o data din superiorate, Jaksic din inter dreapta si Mandic tot din superioritate numerica.

Ultimul sfert a continuat in acelasi mod in care s-a terminat cel precedent fiind deschis cu un gol spectaculos marcat de catre acealasi Jaksic. Pe contratac singur cu portarul, Jaksic a reusit sa il dribleze pe acesta, aproape intrand cu mingea in poarta. Pana la sfarsit meciului cele doua echipe au marcat fiecare de cate trei ori facand ca rezultatul final sa fie 16-10 pentru Novi Beograd si sa confirme diferenta de valoare dintre cele doua echipe.

Cel mai bun marcator al Novi Beogradului a fost Jaksic cu 5 goluri in timp ce de la Radnicki Cuk, Vrlic si Radulovic au marcat cate 2 goluri. Gazdele au beneficiat de un penalty si 9 goluri din 20 de superioritat, de cealalta parte Radnicki marcand 8 din 21.

AN Brescia  – Ferencvaros Budapesta 8-8 (1-2/2-2/3-3/2-1)

AN Brescia  –  TESANOVIC, DOLCE 1, PRESCIUTTI, GIANAZZA P., LAZIC 3, VAPENSKI 1, RENZUTO, BALZARINI, ALESIANI, LUONGO 2, DI SOMMA 1, GITTO, GIANAZZA M.

Ferencvaros Budapesta – SZAKONYI, GABOR, NYIRI, MERKULOV 2, VAMOS 2, UBOVIC 1, MOLNAR, VIGVARI, NEMET, VARGA 2, JANSIK 1, DAMONTE, VOGEL.

Cu siguranta meciul zilei a fost Brescia – Ferencvaros, o reeditare a semifinalei Ligii Campionilor din sezonul trecut. Desi au pierdut fiecare cativa jucatori importanti, atat Brescia cat si FTC raman in continuare favorite in lupta pentru cel mai ravnit trofeu intercluburi. Egalitatea dintre cele doua puternice formatii s-a vazut in primele 4 minute de joc cand acestea si-au impartit ocaziile. Primul gol a venit abia in minutul 5 printr-o executie de la distanta a lui Vamos iar imediat dupa aceea italienii au egalat din superioritate numerica prin Di Somma. Pana la sfarsitul reprizei s-a mai inscris un singur gol de catre Jansik din pozitie de om in plus si astfel dupa primele 8 minute de joc Ferencvaros a terminat in avantaj 2-1.

Si urmatoarea repriza a fost marcata de intervenitiile defensive mai degraba decat de cele ofensive marcandu-se doar de 4 ori, cate doua pentru fiecare echipa. Asta cu toate ca, pe toata durata celor 8 minute, Ferencvaros a parut in control si nu a facut nicio greseala in aparare exceptand golul marcat de catre Lazic cu 26 de secunde inainte pauzei mari, cand a reusit sa faca o degajare laterala si sa fie angajat imediat de catre Presciutti.

Partea secunda a partidei a fost deschisa de golul lui Ubovic din centru, urmat imediat in partea cealalta a bazinului de catre o alta reusita semnata de catre centrul nationalei Serbiei, Lazic, de pe prima bara in pozitie de superioritate. Vamos a marcat a doilea sau gol sutand din inter dreapta, sus pe coltul scurt, pentru 6-4 si parea ca Ferencvaros incepe usor sa creeze un avantaj de cateva goluri ce le va permite sa obtina victoria la final, insa Luongo in numai un minut a marcat de doua ori din om in plus restabilind egalitatea. Repriza nu s-a incheiat insa. Merkulov a reusit sa inscrie un gol de la distanta si astfel sa stabileasca scorul dupa 3 reprize: 7-6 pentru FTC.

In ultima parte, cu 6 minute inainte de finalul meciului, Brescia a obtinut un penalty, ratat de catre Renzuto, dar apoi dupa numai un minut, Vapenski a restabilit egalitatea cu un gol de la distanta dupa ce a luat fault pe 6m si a tras peste blocajul aparatorului. Merkulov a facut dubla cu 3 minute inainte de final, practic marcand din aceeasi pozitie doar ca de aceasta data nu a mai tras pe coltul scurt sus ci a preferat sa traga pe lung jos si astfel a readus pe Ferencvaros in avantaj 8-7. Cu 2 minute inainte de final, Dolce a reusit sa aduca din nou egalitate pe tabela de marcaj inscriind dupa un contratac 6-5 purtat de catre Brescia. Scor final 8-8 si ambele echipe se pot declara multumite cu cate un punct, rezultatul fiind in dubiu pana cu 2 secunde inaintea fluierului final.

Cel mai bun marcator pentru Brescia a fost Lazic cu 3 goluri iar pentru Ferencvaros, Merkulov, Vamos si Varga au marcat cate 2 goluri. Brescia a marcat 4 goluri din 14 superioritati si a ratat un penalty iar Ferencvaros a marcat 2 din 11 superioritati numerice.