In meciul gazduit de bazinul din Ghencea, Steaua nu a mai repetat evolutia de la Barcelona in timp ce Barceloneta a aratat ca si-a invatat lectia primita in tur si nu a mai lasat nicio sansa ros-albastrilor de a intra in joc. Inca din startul partidei oaspetii s-au dus la +2 dupa reusitele lui Perrone si Munarriz, diferenta care s-a pastrat pana la finalul primei reprize (3-5). Toate cele trei goluri ale ros-albastrilor din prima parte au fost semnate de Usor Cuckovic. Catalanii au marit diferenta la 4 goluri pana la pauza mare (4-8), iar la finalul reprizei a treia aveau un avantaj de 7 goluri (5-12). Campioana Romaniei a redus din diferenta abia in ultima repriza in care a punctat de cinci ori dar a si primit doua goluri.

Steaua ramane cu o singura victorie in grupa dupa 8 etape, in timp ce succesul de la Bucuresti o mentine pe Barceloneta pe locul secund in grupa, la 5 lungimi de liderul Pro Recco.

In urmatorul meci formatia din Ghencea va intalni pe teren propriu pe Dinamo Moscova, la data de 27 februarie.

In celelalte partide din grupa s-au inregistrat rezultatele AN Brescia – FTC-Telekom Budapesta 10-5, Pro Recco (ITA) – Dinamo Moscova 11-6 si ZF Eger – Crvena Zvezda 17-11

In clasament, Pro Recco ocupa primul loc cu 24 puncte la 5 lungimi de urmatoarea clasata, Barceloneta si la 7 de AN Brescia. Ferencvaros ocupa locul 4 cu 13 puncte, Eger se afla pe 5 cu 12 puncte, Dinamo Moscova este pe 6 cu 6 puncte, Steaua pe 7 cu 3 puncte, in timp ce pe ultima pozitie se afla Steaua Rosie Belgrad, fara niciun punct.

Liga Campionilor

Grupa A

Etapa a 8-a, 6 februarie

STEAUA Bucuresti – Barceloneta 10-14 (3-5, 1-3, 1-4, 5-2)

Steaua: Tic, Mihnea Gheorghe, Jere Marinic-Kragic 3, Tudor Fulea, Mihnea Chioveanu, Andrei Prioteasa, Mariors Kapotsis, Cristian Calin, Uros Cuckovic 5, Dereviankin, Alexandru Ghiban, Dimitri Goanta 1, Mihai Dragusin. Antrenor: Andrei Iosep

Barceloneta: M. Linares, Famera 3, Granados 1 pen, Munarriz 3, J. Vrlic 1, Larumbe, Prieto, P. Linares, Tahull 1, Perrone 3, Mallarach 2, A. Bustos, Lopez Pinedo. Antrenor. J. Martin

Arbitrii: Kun (Hun) si Bura (Cro)

Superioritati numerice: Steaua 5/14 si Barceloneta 4/10.

Penalty-uri: Barceloneta 1/1

In Grupa B s-au jucat meciurile

Waspo 98 Hannover (GER) – Spandau 04 (GER) 11-7

Olympiacos Piraeus (GRE) – Jug CO Dubrovnik (CRO) 10-10

Mladost Zagreb (CRO) – Szolnoki Dozsa (HUN) 8-11

Jadran Split (CRO) – BPM Sport Management Busto (ITA) 12-9

In clasament pe primul loc se afla  Jug 22, urmata de Busto BPM 16 puncte, Olympiacos 12 puncte, Szolnok 12 puncte, Mladost 10 puncte, Spandau 7 puncte. Jadran si Hannover cate sase puncte.