Steaua a pierdut în Croația, cu 7-14, meciul cu Jug Dubrovnik din cadrul etapei a 11-a din grupele Ligii Campionilor.
Ros-albastrii au stat aproape de adversari doar in primul sfert, in minutul 5 cele doua echipe fiind la egalitate (2-2). Gazdele au intrat totusi la pauza cu un avantaj de doua goluri, apoi au marit diferenta pe tabela de marcaj la 5, cu trei reusite semnate in ultimele trei minute ale reprizei secunde.
Steaua a incercat sa revina in joc in a doua jumatate a intalnirii insa nu a reusit. In sfertul al treilea Jug a punctat din nou de 4 ori iar stelistii doar de doua ori, in timp ce in ultima parte fiecare echipa a inscris cate trei goluri.
În ciuda acestei infrangeri este de remarcat evolutia portarului Marius Țic, care a reușit să pareze 10 din cele 24 aruncări expediate de croați.
Cel mai bun marcator de la gazde a fost Marko Zuvela cu 4 goluri, iar de la Steaua, Vlad Dragomirescu si Vlad Georgescu au marcat cate doua goluri fiecare.
In celelalte meciuri din serie nu s-au inregistrat surprize: Marseille a invins acasa pe OSC Budapesta cu 13-9, Waspo 98 Hanovra a trecut de Steaua Rosie Belgrad cu 14-11 iar liderul grupei, Pro recco a castigat in Germania in fata celor de la Spandau cu 11 la 6.
In urmatoarea etapa, campioana Romaniei va evolua tot in deplasare cu Marseiile, pe 8 aprilie.

2021/22 Champions League

Grupa B

Ziua a 11-a

Jug – Steaua 14:7 (4:2, 3:0, 4:2, 3:3)

Jug: Zuvela 4, Tomasovic 2, Benic 2, Fatovic 2, Papanastasiou 2, Kakaris 1, Argyropoulos 1.

Steaua Bucuresti: Vlad Dragomirescu 2, Vlad Georgescu 2, Tiberiu Negrean, Tudor Fulea, Francesco Iudean.

Arbitri: A. Stanojevic (Srb) si Moiralis (Gre)

Superioritati numerice: Jug 3/9 si Steaua 3/6.

Penalty-uri: Jug 1/1, Steaua 1/2

Clasament: 1. Pro Recco 30 puncte; 2. Marseille 30p; 3. Jug 24p; 4. Waspo Hanovra 14p; 5. OSC Budapesta 13p; 6 Spandau 10p; 7. Steaua 4p; 8. Steaua Rosie Belgrad 4p.