Steaua Bucureşti a fost învinsă în deplasare de Spandau 04 Berlin, cu scorul de 10-8, miercuri seara, într-un meci din Grupa B a Ligii Campionilor.

Campioana României este la a 5-a infrangere din tot atatea partide jucate în grupă.

Nemții au inceput in forta meciul si au condus cu 3 la 0 dupa primele 8 minute de joc, cu o dubla a lui Strelezkij si un gol semnat de Dedovic din superioritate. Spandau 04 Berlin a condus apoi cu 6-2 la jumatatea meciului dar Steaua a revenit in joc si s-a apropiat la un singur gol, 7-6 in sfertul al treilea dar Dedovic duce la +2 diferenta inainte de ultimul sfert.  In repriza a 4-a ambele echipe au mai punctat de doua ori fiecare iar echipa germană s-a impus cu 10-8, bifând prima sa victorie din grupa.

Cele mai multe goluri pentru ros-albastrii le-a marcat Tudor Fulea (3), de la gazde Denis Strelezkij, tot cu 3 reusite, fiind cel mai bun marcator.

În celelalte meciuri din grupă, CN Marseille a trecut de Waspo98 Hannover cu 13-10,  campioana Pro Recco a câştigat cu 14-8 la OSC Budapesta iar Steaua Roşie Belgrad a pierdut acasa in fata croatilor de la Jug Adriatic Osiguranje Dubrovnik cu 13-19.

În ultima etapă din acest an, CSA Steaua va juca la Bucureşti cu Steaua Roşie Belgrad, pe 22 decembrie.

Champions League 2021-2022

Runda a 5-a, Miercuri 15 decembrie

SPANDAU-STEAUA 10-8 (3-0, 3-2, 2-4, 2-2)

Spandau: Baksa, Nikolaidis 2, Bozic, Mat. Cuk, Marek Tkac 1, Jüngling, Strelezkij 3, Dedovic 2, Chiru, Kholod 2, Restovic, A. Sekulic, Vernet-Schweimer. Antrenor. P. Kovacevic

Steaua: Tic, M.A. Gheorghe, Negrean 1, Fulea 3 (1 pen.), Vancsik, Neamtu 1, Mudrazija, V.L. Georgescu 1, A. Gheorghe 2, Oanta, Iudean, Goanta, Dragusin. Antrenor. Aurelian Georgescu

Arbitri: Bouchez (Fra) si Koryzna (Pol)

Superioritati numerice Spandau 3/8 si Steaua 2/8.

Penalty-uri: Steaua 1/1

Clasament: Pro Recco 15 puncte, 2. CS Marseille 12 p, 3. Jug Adriatic Osiguranje Dubrovnik 12, 4. OSC Budapesta 7p, 5. Waspo98 Hannover 5p, 6. Spandau 4p, 7. Steaua Roşie 3p, 8. CSA Steaua 0p