Surpriza zilei la Hanovra a fost evolutia foarte buna a echipei gazda in fata principalei favorite la castigarea trofeului, Pro Recco.

Inca din startul partidei jucatorii lui Seehafer au aratat ca nu sunt dispusi sa cedeze usor partida. Radovic si Sekulic au dus echipa la +2 pe tabela de marcaj, insa campioana Italiei a reactionat prin Francesco Di Fulvio si Filip Filipovic (2-2). Tot decarul lui Recco a inscris primul gol in sfertul al doilea pentru ca Echenique sa puncteze pentru 4-2. Waspo nu s-a predat insa si a egalat la 4 si la 5 prin Radovic (primul gol din penalty). IRecco a intrat insa in avantaj la pauza mare dupa reusita  lui Kayes.

In sfertul al treilea Pro Recco se desprinda la +3 (10-7) dar gazdele au reactionat idin nou si au inscris de doua ori, prin Preuss si din nou Radovic.

La 10-9, doi italieni refac avantajul de trei goluri pentru Pro Recco: Figari si Velotto apoi Mandic duce scorul la 13-9 cu 3’33’’ inainte de finalul partidei.  Ultimele minute au mai adus cate un gol de fiecare parte stabilindu-se astfel si scorul final: 14-10 pentru Pro Recco.