La prima prezenta in Final Eight, FTC a dominat startul partidei si s-a desprins la trei goluri, prin reusitele lui Stefan Mitrovic, Mezei si Younger. Jug a reactionat prin Papanastasiou si Loren Fatovic (2-3) si, dupa golul lui Denes Varga, s-a mai apropiat la un gol prin Hrvoje Benic (3-4). Jucatorii lui Zsolt Varga au intrat totusi cu un avantaj de doua goluri la prima pauza, Marton Vamos fructificand un om in plus.

Alb- verzii s-au desprins la 4 lungimi in repriza a doua (8-4) si au reusit sa pastreze avantajul la finalul sfertului al treilea (6-10). In ultima repriza FTC s-a relaxat si a dat  posibilitatea adversarilor sa reintre in joc acestia reusind sa se apropie la un gol cu 48’’ inainte de fluierul final, prin golul marcat de Loren Fatovic. La urmatoarea faza Loncar este insa eliminat astfel ca Ferencvaros a ramas in posesia mingii pana la finalul partidei.