Barceloneta a facut un meci perfect in aceasta dupa-amiaza dominand categoric confruntarea cu italienii de la BPM Management.

Echipa antrenata de Baldineti a inceput bine partida inscriind primul gol prin Drasovic dar apoi Barceloneta a inceput sa puna stapanire pe joc: a intors mai intai scorul pana la prima pauza (2-1) pentru ca in sfertul al doilea sa inscrie alte 4 goluri consecutive si sa se desprinda la +4. Scor 6-2 la pauza mare.

La reluarea partidei, Perrone si Vrlic au dus scorul la 8-2, in timp ce Sport Management a reusit sa inscrie din nou dupa 10 minute prin Edoardo Di Somma. Italienii au mai redus din diferenta pana la ultima pauza (9-5) insa Barceloneta a castigat si ultimul sfert cu 3-2 si s-a impus in final cu 12-7.

In semifinale Barceloneta va juca impotriva celor de la Ferencvaros, echipe pe care a invins-o de doua ori in acest sezon in grupe 2.

Champions League – Final Eight

Hanovra 6-8 iunie

Sfertul al doilea

BARCELONETA-BANCO BPM SPORT M. 12-7 (2-1, 4-1, 3-3, 3-2)

Barceloneta: Lopez Pinedo, Famera 1, Granados 3, Munarriz, J. Vrlic, Larumbe, P. Linares, F. Fernandez 1, Tahull 1, Perrone 3, Mallarach 1, A. Bustos 2, M. Linares. Antrenor: Chus Martin

Banco Bpm Sport Management: Lazovic, Dolce, Alesiani, Fondelli, E. Di Somma 1, Drasovic 1, Bruni, C. Mirarchi 4, S. Luongo 1, Casasola, Valentino, Nicosia. Antrenor: Baldineti

Arbitrii: Berishvili (Geo) si Dervieux (Fra)

Superioritati numerice: Barceloneta 4/10, Sport Management 5/9.

Penalty-uri: Sport Management 0/1.

Info: Nicosia l-a inlocuit pe Lazovic in poarta celor de la BPM  in repriza a treia, M. Linares pe Lopez Pinedo in repriza a patra.