Turneului Final 8 de la Genova a inceput astazi cu partida Spandau – Eger, din semifinalele pentru locurile 5-8, disputata pe o ploaie torentiala. Inca sub semnul esecului de ieri, Eger nu a facut cel mai bun joc insa a reusit in cele din urma sa se impuna cu 10 la 6.

Spandau a condus cu 3 la 1 dupa care formatia maghiara s-a trezit si a inceput sa se miste mai bine in aparare, sustinuta si de portarul Branislav Mitrovic. Nemtii nu mai reusesc sa inscrie timp de 18 minute, in timp ce Harai, Vlachopoulos si Gergo Kovacs relanseaza partida. Echipa din Berlin se vede condusa cu 5-3 pana la golul lui Juengling din ultima repriza,dar Eger raspunde imediat prin golurime marcate de Angyal si Strahinja Rasovic care asigura practic victoria. Vlachopoulos (din), Hosnyanszky si Bedo au mai punctat in ultima repriza pentru Eger in timp ce Spandau a inscris din om in plus de doua ori prin Tiberiu Negrean si Saudadier.

Champions League

Vineri 8 iunie

Meciurile pentru locurile 5-8

Spandau – Eger    6-10 (3-2, 0-2, 0-1, 3-5)

Spandau Berlin: Baksa, Saudadier 1, Gielen 1, Cuk, Tiberiu Negrean 1, Juengling 1, Strelezkij, Dedovic 1, M. Stamm, Kueppers, Restovic 1, Peterfy. Antrenor. P. Kovacevic

Eger: B. Mitrovic, Angyal 1, S. Rasovic 1, Avramovic, Hosnyanszky 1, Lorincz, A. Decker, Ge. Kovacs 2, Cuckovic, Vlachopoulos 2 ( 1 pen), Bedo 1, Harai 2, Csiszar. Antrenor. Dabrowski

Arbitrii: Vojin Putnikovic (Srb) si  Schwartz Matan (Isr)

Superioritati numerice: Spandau 3/8 si Eger 5/6

Penalty-uri: Eger 1/1

Nota: min 6’33 din repriza a 4 a Gielen (Spandau) a fost eliminat cu drept de inlocuire.