Corona Sportul Studentesc si-a asigurat biletele pentru turul doi preliminar al Ligii Campionilor dupa victoria obtinuta in fata turcilor de la Enka Istanbul, scor 10-6.
Pe reprize scorul a fost 1-2, 3-0, 4-3, 2-1.
Au marcat pentru Corona: Vlad Georgescu 4 goluri, Josip Jerkovic, Petru Ianc, Blagoje Ivovic, Andrei Cretu si Nicolae Oanta.
Catalin Stan (Corona Sportul Studentesc): „O victorie foarte muncita. Fata de meciul de ieri am inceput mai greu confruntarea de astazi, au condus ei cu 2-1, dar noi am facut diferenta in repriza a doua pe care am castigat-o cu 3-0. De asemenea in sfertul al 4-lea ne-am consolidat avantajul, ba chiar l-am marit un pic. Acum putem spune ca nu mai avem presiunea calificarii si nu ne ramane decat sa jucam foarte bine in meciurile care ne-au ramas. Jucam 3 partide in 24 de ore, este un program destul de incarcat dar tocmai pentru ca nu mai avem presiune cred ca o sa reusim sa jucam foarte bine cu Paix D’aix. Francezii au aratat o conditie fizica foarte buna dar sunt convins ca o sa facem fata si o sa iasa o partida buna pentru noi!”
Dinamo Lviv a obtinut prima victorie in turneul de la Brasov, din primul tur preliminar al Ligii Campionilor. Poloistii ucrainieni au invins in prima partida a zilei pe WP Club Tbilisi cu 10-6.
Sport Management s-a impus fara mari probleme in confruntarea cu francezii de la Paix D’aix Natation, scor 13-8. Italienii au dominat primele doua reprize avand un avantaj de 6 goluri la pauza mare (7-1), Paix a echilibrat jocul in a doua jumatate dar a recuperat un singur gol din diferenta de pe tabela de marcaj.
Champions League
Turul 1 preliminar

Bazin Olimpic – Brasov 13-16 septembrie

Programul meciurilor

Vineri 14 septembrie

WP Club Tbilisi – Dinamo Lviv  6-10 (3-2, 1-3, 1-4, 1-1)

Club Tbilisi: Beka Kapamadze, Levan Chikvinidze, Tornike Diasamidze, Revaz Imnaishvili 1, Sandro Adeishvili, Kakha Sakurashvili, Khvicha Jakhaia 2, Guram Kutchuashvili, Zurab Rurua 2, Giorgi  Magrakvelidze, Valiko Dadvani, Giorgi Meskhi 1, Giorgi Barabadze. Antrenor: Revaz Chomakhidze

Dinamo: Kostiantyn Nikolskyi, Srdjan Antonijevic 2, Yuriy Mametyev, Maksym Ratkov, Oleksandr Dyadyura, Roman Gryshchuk, Olksandr Abramov, Marko Martinic 5, Vladyslav Babaienko, Volodymyr Voitenko, Jure Marelja 3, Mykyta Apostol, Nestor Babskyi. Antrenor: Oleksiy Shvedov

Arbitrii: Vladimir Galkin (RUS) si Philip Uhlig (GER)

BPM Sport Management – Paix D’aix Natation  13 – 8 (2-0, 5-1, 3-4, 3-3)

Sport Management: Dejan Lazovic, Vicenzo Dolce, Luca Damonte 3, Jacopo Alesiani 1, Andrea Fondelli 2, Edoardo di Somma 2, Alessio Vittorio Rosano, Lorenzo Bruni, Cristiano Mirarchi 2, Stefano Luongo 3, Giacomo Casasola, Giuseppe Valentino, Gianmarco Nicosia. Antrenor: Marco Baldineti

Paix: Billy Noyon, Thomas Saux, Lucas Veron, Edouard Bahna, Enzo Khasz 3, Romain Blary 2, Ugo Crousillat 1, Valentin Bakircilar, Sebastian Monneret, Quentin Vandermeulen, Ruben De Lera 1, Silvian Colodrovschi 1, Julien Aspar. Antrenor: Alexandre Donsimoni

Arbitrii: Nenad Peris (CRO) si David Gomez (ESP)

Corona Sportul Studentesc – Enka Sport Istanbul  10-6 (1-2, 3-0, 4-3, 2-1)

Corona: Razvan Moraru, Josip Jerkovic 1, Vlad Georgescu 4, Alexandru Simion, Petru Ianc 1, Matei Lutescu, Blagoje Ivovic 1, Adrian Vlasceanu, Andrei Cretu 1, Nicolae Oanta 1, Catalin Stan, Andrei Balakirev 1, Valeriu Slemov. Antrenor: Aurelian Georgescu

Enka: Sezer Atilla, Damir Buric 1, Yildiz Kaan Ozden, Acar Fatih, Ergin Tugay, Alkan Berk 1, Duzenli Yusa Han, Gurdenli Emre, Albayrak Atamer, Kolomvos Cristodoulos 3, Kahraman Ege, Yalcin Berke Can 1, Onkul Ogulbey. Antrenor: Emre Veri

Arbitrii: Miodrag Stefanovic (SRB) si  Spyridon Achladiotis (GRE)

Superioritati numerice: Corona 7/3 si Enka 10/2

Nota: in minutul 3’02” din repriza a doua antrenorul Aurelian Georgescu a fost avertizat cu cartonas galben apoi in 2’16” din aceeasi repriza tehnicianul celor de la Corona a primit cartonasul rosu.