Steaua a fost învinsă dramatic de  Waspo98 Hannover, cu 10-9, miercuri seara, în Bazinul din Ghencea, cu un gol marcat de olandezul Jorn Winkelhorst, cu 17 secunde înainte de final.

Pe reprize scorul a fost 3-1, 2-2, 3-3, 2-3.

Steaua nu a reusit sa profite de absentele din lotul formatiei germane fiind dominata de adversari în mare parte a meciului. Waspo a venit la Bucuresti fără Sasha Radovic, Nagaev, Muslim, Fynn Schütze, Macan, Corusic și antrenorul secund Pedrag Jokic, toți pozitivi la coronavirus. Nici ros-albastrii nu au avut lotul complet, Tudor Fulea si antrenorul Aurelian Georgescu fiind de asemenea testati pozitiv la Covid 19.

Echipa antrenata de Seehafer a început cu o intensitate mai mare jocul si a reusit sa se desprinda la +2 prin reusitele lui Real și Darko Brguljan. Oaspetii au reusit sa pastreze avantajul până în 16 minute (a fost 5-3 la pauza mare).

Negrean a repornit motoarele pentru Steaua, care a reusit sa egaleze două ori: mai întâi la 5, apoi la 9. cu 1’38” inainte de final prin Vlad Dragomirescu.

În ultimul minut însă, olandezul Winkelhorst a obtinut mai intai un om in plus, apoi a marcat golul victoriei cand mai erau 17 secunde de joc.

Pentru Steaua au marcat Mihnea Gheorghe 3 goluri, Francesco Iudean, Tiberiu Negrean, Vlad Dragomirescu, Nino Mudrazija, Vlad Georgescu şi Alexandru Gheorghe.

Golurile oaspeţilor au fost reuşite de Darko Brguljan 3, Matija Brguljan 2, Julian Real 2, Jorn Winkelhorst 2, Phillip Kubisch.

În alt meci din grupă, Jug Dubrovnik a învins campioana en titre, Pro Recco, cu 11-8.

Partidele CN Marseille – BVK Steaua Roşie Belgrad şi OSC Budapesta – Spandau 04 Berlin au fost amânate din cauza Covid-19.

CSA Steaua va juca meciul următor pe 25 ianuarie, în deplasare cu Waspo98 Hannover.

Clasament: 1. Pro Recco 18 puncte (7 jocuri), 2. CS Marseille 15 p (6 j), 3. Jug Dubrovnik 15 p (7 j), 4. OSC  10 p (6 j), 5. Waspo98 Hannover 8 p (7 j), 6. Spandau 04 Berlin 4 p (6 j), 7. CSA Steaua 3 p (7 j), 8. Steaua Roşie 3 p (6 j)