Canada lui Pino Porzio isi continua parcursul bun in grupa A. upa egalul cu Ungaria, nord-americanii au invins Slovacia cu 11 la 9. Franta a obtinut a doua victorie in grupa dupa ce a trecut de Rusia cu 12-11, golul victoriei fiind inscris de Izdinsky cu 5 secunde inainte de fluierul final.

In grupa B, Olanda a invins pe Germania cu 9 la 8 fiind la a treia victorie in turneul preolimpic. Kazahstan a obtinut primul succes in grupa B, dupa ce a trecut cu 11 la 6 de Africa de Sud.

Ultimul meci al zilei le-a adus fata in fata pe Spania si Italia. Echipa lui Sandro Campagna a cedat primul examen important din cadrul turneului, fiind invinsa la limita de iberici, scor 9-8. Spania a dominat clar prima jumatate a partidei: dupa primele opt minute de joc conducea cu 4-1 iar la pauza mare a intrat cu avantaj de trei goluri (6-3). La finalul reprizei a treia jucatorii lui Gabriel Hernandez au continuat sa fie la conducere pe tabela de marcaj, cu 7-6. Ultima repriza a inceput cu reusita lui Di Fulvio (7-7) care a reaprins speranta in tabara iatliana.  Chiar daca presiunea a crescut de partea cealalta, Spania a reusit sa treaca din nou la conducere prin golul lui Minguell, pentru ca Echenique sa mareasca diferenta cu 1’30 inainte de fluierul final. Aicardi nu a cedat si a punctat pentru 9-8 cand mai erau 60 de secunde din meci, dar Spania a controlat ultimele faze de joc si si-a adaugat o noua victorie in grupa. Spania a trecut pe locul doi in grupa, in spatele Olandei care are maximum de puncte, in timp ce Italia este pe trei.