Campioana Romaniei, Steaua Bucuresti, a obtinut prima victorie la Barcelona, in cadrul primului tur preliminar al Ligii Campionilor. Ros-albastrii au invins la scor pe Banja Luka din Bosnia Hertegovina, cu 31-1.

Cele mai multe goluri au fost inscrise de Daniel Robu (8).

In aceasta dimineata, Steaua a fost invinsa de Paix D’Aix Natation, cu 8-4, iar joi a pierdut in fata rusilor de la Sintez Kazan cu 9-17.

Sambata (31.08), Steaua va intalni de la ora 12.30 pe Enka Istanbul.

Tot in aceasta seara, CSM Oradea a pierdut al 2-lea meci al zilei, de la Sabac, 8-9 cu Dynamo Moscova.

Pe reprize: 1-2, 2-2, 2-4, 3-1.

De la oradeni, Vlad Dragomirescu, Alex Popoviciu și Silvian Colodrovschi au marcat câte două goluri fiecare, in timp ce Roland Szabo și Ramiro Georgescu au punctat câte o dată. Cel mai bun marcator de la formatia rusa a fost Igor Bychkov cu trei reusite.

În etapa de dimineață, CSM Oradea a fost invinsa de Steaua Roșie Belgrad cu 6-7, iar joi vicecampioana a învins pe Apollon Smyrnis (Grecia), cu 7-6.

Sâmbătă (31.08) CSM Oradea intalneste pe VK Sabac, cu începere de la ora 21:30.

Primele patru clasate se califică în turul al 2-lea al competiției.

Champions League – Primul tur de calificare

Grupe:

Grupa A (la Sabac): Apollon Smyrnis (Gre), Dinamo Moscova (Rus), CSM Oradea (Rou), Sabac (Srb), Steaua Rosie (Srb), Galatasaray (Tur).

Grupa B (la Barcelona): Barcelona (Esp), Sintez Kazan (Rus), Steaua Bucuresti (Rou), Pais d’Aix (Fra), Enka Istanbul (Tur), Banja Luka (BiH).

Programul si rezultatele meciurilor

ETAPA a 3-a (30 august)

Grupa A

ORADEA-DINAMO MOSCOVA (1-2, 2-2, 2-4, 3-1)

Oradea: Vlad Dragomirescu 2, Alex Popoviciu 2, Silvian Colodrovschi 2, Roland Szabo, Ramiro Georgescu

Dinamo Moscova: Igor Bychkov 3, Roman Usov, Andrei Balakirev, Ivan Suchkov, Nikita Ekomazov, Nikita Krug, Lev Magomaev

STEAUA ROSIE BELGRAD-APOLLON SMYRNIS 11-7

SABAC-GALATASARAY 14-6

Grupa B

STEAUA BUCURESTI-BANJA LUKA  31-1 (7-0, 10-0, 5-0. 9-1)

Steaua: Daniel Robu 8, Mihnea GHeorghe 4, Tudor Fulea 4, Alexandru Vatrai 4, Andrei Prioteasa 3, Pavel Popescu 2, Victor Antipa 2, Marios Kapotsis, Nicolae Oanta, Dimitri Goanta, Alexandru Ghiban.

Banja Luka: Dalibor Amidzic

SINTEZ KAZAN-BARCELONA 9-11

PAYS D’AIX-ENKA 11-8

Etapa a 4-a (31 august)

Grupa A

ora 17.00 STEAUA ROSIE-DINAMO MOSCOVA

ora 18.45 APOLLON SMYRNIS-GALATASARAY

ora 20.30 SABAC-ORADEA 

Grupa B

ora 10.00 SINTEZ KAZAN-BANJA LUKA

ora 11.30 STEAUA BUCURESTI-ENKA

ora 12.50 PAYS D’AIX-BARCELONA

*orele sunt cele locale

ETAPA I (29 august)

Grupa A (Sabac)

ORADEA-APOLLON SMYRNIS 7-6 (2-0, 3-2, 0-2, 2-2)

STEAUA ROSIE-GALATASARAY 13-2

SABAC-DINAMO MOSCOVA 9-8

Grupa B (Barcelona)

PAYS D’AIX-BANJA LUKA 38 – 2

ENKA-BARCELONA 9-14

STEAUA BUCURESTI-SINTEZ KAZAN 9-17 (2-4, 2-4, 3-6, 2-3)

ETAPA a 2-a (30 august)

Grupa A

STEAUA ROSIE BELGRAD-ORADEA 7-6 ( 0-1, 2-4, 4-1, 1-0)

DINAMO MOSCOVA -GALATASARAY 11-6

SABAC-APOLLON SMYRNIS 10-9

GRUPA B

ENKA-SINTEZ KAZAN 12-15

BANJA LUKA-BARCELONA 2-29

PAYS D’AIX-STEAUA BUCURESTI 8-4 (2-1, 2-1, 0-1, 4-1)

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here