Selectionata Germaniei a obtinut a doua victorie in turneul de la Bucuresti, scor 15-6 cu Ucraina.

Dupa o prima repriza echilibrata, Germania a dominat urmatoarele 8 minute ale meciului reusind sa se desprinda cu actiunile pe contraatac (6-2). Repriza a treia a oferit si cele mai multe goluri (9) nemtoaicele inscriind de sase ori iar ucrainencele de trei ori. Germania a castigat si ultima parte a intalnirii cu 3 la 1. Diferenta pe tabela de marcaj ar fi putut fi mai mare dar portarul Ucrainei a avut mai multe interventii salvatoare pe parcursul meciului. Cea mai buna marcatoare a intalnirii a fost Belen Vosseberg cu 6 goluri.

Vineri se mai joaca partida România – Slovacia (20:00).

Primele două clasate se vor califica la turneul final, care va fi găzduit de Split (Croaţia), în perioada 27 august-10 septembrie.