Semifinala dintre Olympiacos si Szolnok a avut de toate: spectacol, rasturnari de situatii, si suporteri pe masura: ungurii majoritari, grecii fantastici. Meciul a fost decis de o atingere subtila a lui Vlachopoulos, care a deviat in poarta mingea primita de la Milonakys dupa un time-out cerut de antrenorul  Vlachos cu 4 secunde inainte de fluierul final.  Un gol imposibil care a avut parte si de o deviere a lui Denes Varga

Olympiacos a revenit incredibil in joc dupa ce a fost condusa mai bine de 26 de minute. Szolnok a intrat mai bine in meci si a condus dupa primul sfert cu 4-2 la finalul primului sfert si chiar se are +3 in sfertul al doilea (5-2) si in repriza a treia (6-3) dar l’Olympiacos, se apropie pana la ultima pauza la un gol de aversari. Grecii rateaza sansa de a egala dupa ce Mourikis obtine un penalty, dar Nagy l-a aparat. Olympiacos insa nu cedeaza si reuseste chiar sa treaca in avantaj pe tabela de marcaj  pentru prima dat in meci prin golul lui Mourikis. Cu 58’’ inainte de final Vamos face 7-7, iar Szolnok beneficiaza si de o superioritate numerica pe care nu a mai fructificat-o sutul lui Aleksic ajungand in bratele lui Pavic. Au ramas 4 secunde de joc, Vlachos a cerut time-out si de aici incepe sarbatoarea grecilor.

SZOLNOK-OLYMPIACOS 7-8 (4-2, 1-1, 1-2, 1-3)

Szolnok: V. Nagy, Gocic, Madaras 1, Vamos 2, Jansik, Mezei, Aleksic 1, Younger 1, Da. Varga, De. Varga, G. Kis 1, S. Mitrovic 1, At. Decker. Antrenor. Cseh

Olympiacos: Pavic, Mylonakis 1, Delakas, Gounas, Fountoulis, J. Smith, Pontikeas, Ntoskas 2, Mourikis 1, Kolomvos, Mallarach, Vlachopoulos 4, Galanopoulos. Antrenor. Vlachos

Arbitri: Alexandrescu (Rou) si

Superitati  numerice Szolnok 3/13, Olympiacos 4/9.

Penalty uri: Olympiacos 0/1