In al doilea meci disputat astazi in piscina Alfred Hajos, jucatorii lui Dejan Savic au invins pe Grecia in derby-ul grupa C, cu 11 la 6. Echipa elena a condus in al doilea sfert cu 3 la 2 dar campionii mondiali au intors rezultatul in favoarea lor pana pa pauza mare, Andrija Prlainovic inscriind pentru 5-4 cand mai erau 29 de secunde de joc.

In primul joc al zilei, Spania a trecut fara probleme de Africa de Sud cu 16-4 si a terminat grupa pe locul 3 si va juca barajul pentru intrare in sferturi in timp de formatia africana va juca mai departe pentru locurile 13-16.

In Grupa D, echipa Statelor Unite ale Americii a trecut de Rusia cu 14-11. SUA a controlat jocul inca de la inceput, castigand primul sfert cu 6-1. Americanii aveau nevoie de o diferenta de 7 goluri pentru a juca in optimi si au reusit acest lucru in repriza a doua cand Alexander Bowen care a punctat pentru 8-1. Rusia era in acel moment in afara optimilor dar a reusit sa revina in joc si sa reduca din diferenta pana la pauza mare. S-a jucat calificarea in play-off pana in ultima repriza. SUA inca avea un avantaj de 5 goluri insa a terminat meciul doar cu trei in fata Rusiei care termina astfel grupa pe locul doi. Meciul a avut parte si de un moment inedit. Portarul americanilor a fost eliminat acordandu-se si o lovitura de pedeapsa. In poarta a intrat Johnathan Hooper care a reusit sa apere penalty-ul.

In ultimul meci disputat in sesiunea de dimineata, Croatia a trecut la 10 goluri de Japonia si a terminat neinvinsa grupa calificandu-se direct in sferturile competitiei.

Campionatele Mondiale – Budapesta 2017

Turneul masculin

Ziua a 3-a, vineri 21 iulie

Grupa C

Spania – Africa de Sud 16-4 (3-2, 1-0, 6-1, 6-1)
Spania: Daniel Lopez, Alberto Munarriz 2, Alvaro Granados 1, Miguel Del Toro 1, Alejandro Bustos, Marc Minguell, Alberto Barroso, Albert Espanol 3, Roger Tahull 2, Francisco Fernandez 1, Blai Mallarach 3, Victor Gutierrez 3, Jose Maria Motos. Antrenor: David Martin

Africa de Sud: Julian Lewis, Etienne Le Roux, Devon Card 1, Ignardus Badenhorst, Christopher Brown 1, Joao Marco De Carvalho, Lodewyk Rabie 1, Nicholas Rodda, Dean Whyte, Pierre Le Roux, Nicholas Molyneux, Roarke Olver, Themba Mthembu. Antrenor: Paul Martin.

Antrenor: Shiwei Ni (CHN), Michael Brooks (NZL)

Superioritati numerice: Spania3/10. Africa de  Sud 0/4.

Grupa C

Serbia-Grecia 11-6 (2-1, 4-3, 3-0, 2-2)

Serbia: Gojko Pijetlovic, Dusan Mandic 2, Viktor Rasovic, Sava Randelovic 1, Milos Cuk, Dusko Pijetlovic 1, Nemanja Ubovic, Milan Aleksic 1, Nikola Jaksic 1, Filip Filipovic 3, Andrija Prlainovic 1, Stefan Mitrovic 1, Branislav Mitrovic. Antrenor: Dejan Savic.
Grecia: Konstantinos Flegkas, Konstantinos Genidounias 1, Evangelos Delakas 2, Georgios Dervisis, Ioannis Fountoulis 2, Marios Kapotsis, Kyriakos Pontikeas, Kanakakis Argyropoulos, Konstantinos Mourikis 1, Christodoulos Kolomvos, Alexandros Gounas, Angelos Vlachopoulos, Emmanouil Zerdevas. Antrenor: Theodoros Vlachos.

Arbitrii: Molnár Péter (HUN), Frank Ohme (GRE)

Superioritati numerice: Serbia: 3/8. Grecia: 0/9

Penalty-uri: Grecia: 2/2

Clasament final grupa C: 1. Serbia 6p; 2. Grecia 4p; 3 Spania 2p; 4. Africa de Sud 0p