Italia, medaliata cu argint de la Rio, si Rusia, medaliata cu bronz la JO, s-au intalnit in primul sfert de finala din turneul feminin.

Dupa un inceput echilibrat, primul gol al meciului a fost inscris de Alena Serzhantova dupa 6 minute de joc. Rusia a mai punctat de doua ori pana la pauza (3-0) si inca o data la inceputul sfertului doi. Apoi Setterossa a reintrat in joc si Garibotti a reusit egalarea iainte de pauza mare (4-4).

La reluarea jocului tot Italia a inscris prima prin Emmolo, preluand astfel pentru prima data conducerea pe tabela de marcaj (5-4). Borisova a raspuns imediat din tabara si dupa ce italiencele au mai punctat de doua ori, Karimova si Gorbunova au stabilit scorul inainte d eultima repriza (7-7)

In ultima parte a intalnirii, Ivanova a punctat de doua ori  iar Italia nu a reusit decat sa reduca din handicap cedand intalnirea in fata Rusiei.

Campioana en-titre, SUA a avut parte de o replica foarte buna din partea Australiei in al doile asfert. Timp de 12 minute nu s-a marcat niciun gol in acest meci  dar pana la pauza mare  SUA a punctat de trei ori: de doua ori prin Jordan Raney si o data prin Melissa Musselmann. Americancele au controlat a doua jumatate a meciului impunandu-se cu 7-5. In semifinale SUA va intalni pe Rusia.

Canada a produs socul serii eliminand din cursa pentru medalii reprezentativa gazdelor. Canadiencele au invins pe ungaria cu 6-4, cinci dintre golurile invingatoarelor fiind semnate de Eggens.

In ultimul meci al zilei, Spania a trecut de Grecia cu 14-12 la penalty-uri, dupa ce la finalul timpului regulamentar scorul a fost egal 10-10.