Prima zi a turneului feminin de polo pe apa a continuat in aceasta dupa amiaza cu meciurile din grupele C si D.

Olanda a castigat la o diferenta de 15 goluri intalnirea cu Franta, scor 17-2, dupa ce la pauza mare a condus cu 12-0.  Lieke Klaassen a inscris 4 goluri pentru formatia olandeza fiind si cea mai buna marcatoare a meciului.

O alta favorita, Australia, a condus de la un capat la altul meciul cu jucatoarele din Kazahstan, impunandu-se cu 16-5. Rowie Webster a punctat de cinci ori pentru formatia invingatoare

Asa cum era de asteptat Ungaria a castigat la pas confruntarea cu Japonia, scor 20-11. Publicul a creat o atmosfera incredibila, in tribunele priscinei din complexul Hajós Alfréd Complex fiind peste 6000 de spectatori, iar jucatoarele lui Bíró Attila au facut spectacol in apa. Capitanul echipei, Rita Keszthelyi, a reusit cel mai spectaculos gol al intalnirii inscriind din intoarcere. Japonia a redus din diferenta in ultimul sfert in care a marcat de cinci ori in timp ce gazdele au punctat de trei ori. cele mai bune marcatoare de la formatia nipona au fost Minori Yamamoto  si Yumi Arima, ambele cu cate 4 goluri.

Ultima partida a zilei, Rusia – Grecia, a fost cea mai interesanta si cea mai echilibrata. Asa cum era de asteptat cele doua echipe au oferit publicului un meci frumos. Grecia a inceput bine partida inscriind primul gol, insa Rusia a fost cea care a fost la conducere dupa primul sfert (2-1). Jucatoarele lui Alexander Gaidukov au condus la jumatatea reprizei a doua cu 4-1 dar treptat grecoaicele au echilibrat jocul si s-au apropiat din nou la un gol inainte de ultimul sfert (8-7). Rusia a gestionat insa bine ultimul 8 minute ale partidei: a reusit sa mai inscrie o data apoi a conservat avantajul pana la final.