Meciul dintre Italia si Canada a deschis turneul feminin de polo pe apa de la Campionatul Mondial. Medaliata cu argint de la World League, Canada a inceput bine partida si a condus dupa primul sfert (1-2), insa din sfertul al doilea Setterosa a inceput sa domine jocul. La pauza mare Italia a trecut in avantaj (3-2) si a continuat seria de goluri si in sfertul al treilea fara sa primeasca gol (2-6), terminand invingatoare partida la o diferenta de 6 goluri (4-10).

In cel de-al doilea meci din Grupa A, China nu a avut probleme in fata Braziliei impunandu-se cu 11 la 4.  Zhang, cu trei reusite,a fost cea mai buna marcatoare a intalnirii.

Ziua a continua cu doua partide din grupa B: Spania, castigatoare in 2014 a titlului european la Budapesta, a obtinut o victorie clara in fata Noii Zeelande, scor 10-2, iar campioana en-titre, SUA, a castigat categoric partida cu Africa de Sud, scor 24-2.