Canada nu a avut niciun fel de problema in meciul cu Noua Zeelanda pe care a invins-o cu 16 la 3, dar mai departe, in sferturile de finala, va infrunta reprezentativa gazdelor, pe Ungaria.

Spania a dispus in play-off de China cu 13-5. Asiaticele au avut un inceput bun de partida, cu un 2-0 pe tabela de marcaj insa ibericele au revenit  si au controlat jocul din sfertul al doilea. In Sferturi, Spania va da peste Grecia.

Cel mai interesant si echilibrat meci al zilei a fost intre Rusia si Olanda. Rusoaicele au avut un start foarte bun fiind la conducere pe tabela de marcaj (4-1, 6-2, 7-3) insa Olanda nu a cedat reusind sa echilibreze jocul in al treilea sfert si chiar sa preia conducere  prin golul marcat de Dagmar Genee. Rusia a trecut din nou in fata dupa golurile marcate de Tolkunova si Timofeeva (8-9). Apoi Karnaukh si Ivanova au refacut diferenta de trei goluri.

In ultima repriza,  Olanda s-a apropiat la un gol de adversare care au gestionat bine avantajul pana la final. Cu minut si 19 secunde inainte de  fluierul final antrenorul Rusiei, Gaiukov a cerut un time-out dar atacul care a urmat nu s-a concretizat in timp ce la urmatoarea actiune Olanda a ratat o situatie de om in plus. S-a terminat 11-10 pentru Rusia dar dupa meci staff-ul tehnic al echipei olandeze a contestat rezultatul. Antrenorii au afirmat ca time-outul cerut de Rusia a fost intr-un moment in care Olanda aveau mingea situatie in care aceasta din urma ar fi beneficiat de un penalty.