AMEFA Arad a trecut la limita de Rapid in primul joc din etapa a 7-a a Superligii, disputat in bazinul Floreasca din Capitala. Echipa lui Cristi Cozma s-a impus cu 7 la 6 gratie reusitei centrului Levente Vancsik care a marcat cu 12 secunde inainte de fluierul final. Rapid a dominat prima jumatate a confruntarii si la pauza mare a condus cu 4 la 1. Oaspetii au intrat mai bine in joc si, la finalul sfertului trei, s-au apropiat la un singur gol de Rapid (5-4) care a fost in avantaj pana spre finalul intalnirii. Bogdan Laza a egalat pentru Amefa cu 1’05 inainte de fluierul final iar dupa un alt atac ratat al rapidistilor, Vancsik a inscris golul victoriei pentru echipa din Arad

Meciul revansa se joaca duminica de la ora 10.30.