Amefa Arad a castigat la penalty-uri, scor 12-10, meciul decisiv cu Rapid, si va juca mai departe pentru locurile 5-6 cu formatia Crisul Oradea. Sambata, Amefa s-a impus in meciul doi, cu 9 la 7, dupa ce in primul joc, disputat la Bucuresti, , a trecut cu 13-11, dupa executarea loviturilor de departajare.

Prima jumatate a meciului de astazi a fost echilibrata, cu o prima repriza incheiata 1-1, in timp ce, la pauza mare scorul a fost tot egal 3-3. Bucurestenii au preluat conducerea in a treia parte a intalnirii, reusind sa se desprinda la doua goluri pe tabela de marcaj (4-6), dar gazdele au revenit in joc in ultima repriza si au trecut chiar si in fata Rapidului cu un gol, giulestenii egaland pe final la 8. Castigatoarea s-a decis astfel dupa executarea loviturilor de departajare. Amefa a ratat un singur penalty (Bogdan Laza), in timp ce de la Rapid au ratat Alexandru Samson si Marian Constantin.