Ungaria si Grecia au terminat la egalitate 9-9 in al doilea meci al zilei din grupa A a turneului olimpic masculin. Echipa lui Vlachos a egalat pe tabela de marcaj cu 5 secunde inainte de fluierul final dupa un gol marcat de Angelos Vlachopoulos.

Ungaria a controlat prima jumatatea meciului avand un gol avantaj dupa primele doua reprize (scor 2-3, insa dupa pauza mare Grecia a revenit in joc. Echipa lui Vlachos a preluat conducerea pe tabela de marcaj cu trei reusite  consecutive dupa ce a beneficiat de mai multe erori din apararea adversa. Inainte de ultimul sfert grecii au avut un singur gol in fata Ungariei (6-5). Jucatorii lui Tibor Benedek au reactionat insa in ultima repriza si au egalat aniel Varga, apoi Balazs Harai si-a readus echipa in avantaj. Grecia a egalat prin Konstantinos Gennidounias in timp ce Marton Vamos a punctat cand mai erau 2’18” din joc pentru 8-7. Ultimul gol al meciului avea sa fie inscris cu doar 5 secunde inainte de fluierul final de grecul, Angelos Vlachopoulos. Scor 8-8 si pentru Ungaria este al treilea rezultat de egalitate inregistrat in grupa A. Grecia ocupa in acest moment locul doi cu 4 puncte. In grupa A, astazi se mai joaca meciul Brazilia – Serbia.

Grecia – Ungaria  7-8 (1-2, 1-1, 4-2, 2-3)

Grecia: Flegkas,  Mylonakis, Dervisis, Gennidounias 2, Fountoulis, Pontikeas, Afroudakis, Delakas, Mourikis 1, Kolomvos, Gounas 2, Vlachopoulos 3, Galanopoulos. Antrenor: Thodoris Vlachos

Ungaria: V. Nagy, Ad. Decker, Harai 3, Erdelyi 1, Hosnyanszky 1, Kis, K. Manhercz, Szivos, Da. Varga 1, De. Varga, Vamos 1, Zalanki 1, At. Decker. Antrenor: Tibor Benedek

Arbitrii: PERIS Nenad si KOGANOV Mark