Prima jumatate a derby-ului napoletan a fost echilibrata, Acquachiara reusind sa intre cu un gol avantaj la pauza mare (6-5). Gazdele au adaugat inca un gol la diferenta de pe tabela de marcaj la finalul reprizei a treia (8-6) insa Posillipo se apropie inca o data de adversari prin reusita lui Radovic. Nu pentru mult timp pentru ca Marziali a punctat din sperioritate numerica pentru gazde (9-7). Oaspetii au continuat sa lupte si Renzuto si-a readus echipa la un gol de adversari insa Acquachiara a reactionat din nou prin Paskvalin, a carui reusita a fost contestata de banca rosso -verde. Cu 35’’ inainte de final Luongo mai inscrie o data pentru gazde si isi califica practic echipa semifinale. La ultima posesie, echipa lui Occhiello renunta sa mai joace iar o parte dintre jucatori i-au aplaudat ironic pe arbitrii partidei, in timp ce Lanzoni profita de moment si mai inscrie o data in poarta lui Posillipo, stabilind scorul final.

C.Y. ACQUACHIARA-POSILLIPO 12-8 (3-3, 3-2, 2-1, 4-2)

Carpisa Yamamay Acquachiara: Caprani, Perez, Rossi 1, Paskvalin 1, Marziali 1, A. Petkovic 1, Lanzoni 3, Ferrone, S. Luongo 4 (1 pen.), Valentino 1, Astarita, M. Gitto; n.e. Lamoglia. Antrenor. De Crescenzo

Posillipo: Negri, Dolce, Briganti, Foglio, Klikovac 2, Radovic 1, Renzuto 2, Gallo, E. Russo, Bertoli, Mandolini, Saccoia 3; Caruso. Antrenor. Occhiello

Arbitrii: M. Bianchi si Riccitelli

Superioritati numerice: Acquachiara 8/15, Posillipo 6/13.

Penalty-uri: Acquachiara 1/2.

In ultima repriza, antrenorul celor de la Posillipo, Occhiello si jucatorul Radovic (Posillipo)  au fost eliminati pentru proteste.