Spania si Italia au castigat primele meciuri disputate duminica in cadrul turneului international „Cupa Volvo”, gazduit in acest an de orasul Györ.

Spania a deschis competitia cu un succes la 5 goluri in fata Slovaciei, scor 5-10. Mai mult de jumatate din golurile ibericilor (6) au fost semnate Alberto Munarriz si Gonzalo Echenique.

Meciul al doilea al zilei le-a adus fata in fata pe Italia si Ungaria doua dintre candidatele care se lupta pentru un loc la Rio. Echipa lui Sandro Campagna a inceput foarte bine meciul si a condus dupa primul sfert cu 3 la 0. Diferenta s-a pastrat si la pauza mare (2-5), dar si dupa repriza a treia (2-5). Gazdele au incercat sa reusit sa se apropie la un gol in ultima parte a intalnirii, dar nu au reusit si golul egalizator, portarul Stefano Tempesti inchizand poarta Italiei.