La Belgrad, Steaua a început foarte bine meciul şi a condus cu 3-0 în primul sfert însă până la pauză gazdele au echilibrat jocul (3-3). Egalitatea s-a menţinut şi în următoarele două reprize: a fost 4-4 la pauza mare şi 6-6 după trei reprize. Novi Beograd a dominat ultimele 8 minute ale partidei în care a înscris de 5 ori în timp cew steliştii au punctat o singură dată.

În cealaltă partidă a etapei inaugurale din grupa A adversare sunt Waspo 98 Hanovra şi CSM Oradea.

În următoarea etapă, Steaua Bucureşti va întâlni, acasă, pe Waspo 98 Hanovra, în 15 octombrie,

Primele două clasate din grupă se va califica în sferturile de finală iar echipele clasate pe locurile 3-4 vor continua să joace în faza eliminatorie din LEN Euro Cup.