Jucatorii antrenati de Eddy Andrei au inceput bine jocul si dupa doua minute conduceau cu 2-0 prin reusitele lui Kovats si Szabo. Slovacii au revenit insa in joc pe finalul reprizei si au egalat  iar dupa golul de 3-2 al lui Remes au punctat pentru 3-3. Romania a condus cu doua goluri si in sfertul 2 (3-5)  si a fost din nou ajunsa din urma de adversari, echilibrul mentinandu-se pana spre final cand Vlad Georgescu a inscris pentru 7-6. Sfertul 3 a fost cel mai bun al tricolorilor. Au punctat de trei ori si au primit un singur gol astfel ca inainte de ultima parte Romania avea un avans de trei goluri. Jocul bun nu a continuat insa in ultimele 8 minute ale partidei si echipa noastra primind doua goluri consecutive (9-10). Cu 1’27” inainte de finalul partidei, Bogdan Remes inscrie pentru 11-9, dar la urmatorul atac adversarii obtin o superioritate numerica si reusesc golul cu numarul 10. La urmatoarea faza, tricolorii obtin si ei un om in plus dar nu fructifica momentul iar Slovacia are ultimul atac pe care nu reuseste sa-l finalizeze. Victorie la limita asadar pentru Romania, care evita astfel ultimul loc in grupa C.

Edward Andrei (antrenor Romania): „A fost o victorie muncita. Dupa esecul de ieri a fost destul e greu pentru baieti sa se mobilizeze, dar au dat dovada de caracter si s-au mobilizat obtinand aceasta victorie, chiar daca este la un gol. Tot o victorie este. Mai avem meciul cu Olanda pe care de asemenea sper sa-l terminam invingatori pentru a evita echipele puternice din grupa cealalta. Mai avem de pus la punct omul in plus pentru  maine. Avem un antrenament de dimineata si vom lucra la acest lucru. Ipentru jocul de astazi nu ne-am putut antrena din cauza programarii facute de organizatori, care au pus antrenamentul la o jumatate de ora dupa meciul nostru de ieri. Dar aceasta situatie nu o spun ca o scuza. Vom munci mai mult la aceste faze si maine vom avea o alta fata”

Slovacia – Romania 10-11 (3-3, 3-4, 1-3, 3-1)

Slovacia: Jaroslav Uratnik, Matei Caraj 1, Andrej Sevc, Samuel Baran 1, Adam Mitruk 1, Peter Plvan, Adam Furman 3, Tomas Orem 1, Peter Kovacik, Andrej Kovacik 2, Peter Barger 1, Roman Klampar. Antrenor: usan Holas

Romania: Tudor Popescu, Vikotr Kovats 1, Bogan Remes 2, Albert Vatrai, Istvan Szabo 3, Andrei Draghici, Tudor Fulea 2, David Bota 1, Antonio Alexandrescu, Vlad Georgescu 2, Cristian Dobre, Alex Albu, Raul Gavris. Andrenor Edward Andrei

Superioritati numerice: Slovacia 2/9;  Romania 3/15