Campioana Romaniei a obtinut prima victorie in grupele Ligii Campionilor. Echipa antrenata de Andrei Iosep a invins cu 11 la 10 in deplasare pe Sabadell, in etapa a 5-a din grupa B a competitiei. Golul victoriei a fost marcat de Adria Delgado cu 9 secunde inainte de finalul partidei.

Ros-albastrii au inceput foarte bine intalnirea cu trei goluri marcate in primul sfert de Buljubasic si Murisic (dubla), in timp ce gazdele nu au reusit sa treaca de portarul Michal Diakonow. Diferenta s-a pastrat si la pauza mare, chiar daca Steaua a condus si cu patru goluri (1-5). Sfertul al doilea a fost cel mai spectaculos dupa ce ambele echipe au inscris de patru ori fiecare (4-7).

La reluarea jocului, gazdele au revenit in joc apropiindu-se la un singur gol de Steaua la finalul sfertului trei (7-8). Ultima repriza a fost si cea mai tensionata. Spaniolii au reusit sa egaleze de doua ori pe tabela de marcaj (8-8 si 10-10). „Militarii” au rezistat eroic in aparare: nu au primit niciun gol din 7 situatii de om in minus si nu au cedat nici cand au fost cu doi oameni mai putin in apa. Momentul cel mai important pe care l-au depasit cu brio a avut loc in minutul 1’42”, la scorul de 10-10, cand Ghiban si Mihnea Gheorghe au fost eliminati iar Sabadell a ratat ocazia de a trece la conducere pe tabela de marcaj. In schimb, Adria Delgado a reusit cu 9 secunde inainte de finalul meciului sa inscrie si sa aduca prima victorie pentru echipa sa. Steaua a terminat meciul doar cu trei rezerve (Buljubasic, Goanta, Mihnea Gheorghe si Filipovic au fost eliminati) si fara Andrei Iosep pe banca tehnica.

Cu aceasta victorie Steaua urca pe locul 6 in clasamentul grupei B, cu trei puncte.

Urmatorul meci pe care campioana Romaniei il va disputa in Liga Campionilor este programat pe 13 ianuarie 2018, acasa cu Spandau Berlin.