Steaua a obtinut prima victorie pe teren propriu in Liga Campionilor. Ros-albastrii au invins la limita, cu 9-8, pe Alphen, in etapa a8-a din grupa B.

Campioana României a avut un meci mult mai dificil decât cel din Olanda, în care s-a impus la o diferenta de 11 goluri (15-4).

Jucatorii lui Andrei Iosep au avut o evolutie buna in primele 8 minute de joc, in care au punctat de 4 ori si au primit un singur gol. La inceputul reprizei a doua Mihnea Gheorghe a inscris pentru 5-1, apoi oaspetii au inscris trei goluri consecutive si s-au apropiat la un gol pe tabela de marcaj a fost de un singur gol (5-4). A doua jumătate a meciului a fost mult mai echilibrată cu Steaua mereu la conducere pastrand avantajul minim pana la finalul partidei. Scor final 9-8.

In celelalte meciuri din grupa B s-au inregistrat rezultatele Jadran Herceg Novi – Sabadell 7-8, ZF Eger – Szolnoki 6-3 si Pro Recco – Spandau 04 Berlin 12-4.

În clasament, pe primul loc de află Pro Recco, cu 21 puncte, urmată de Eger, 16 puncte, Szolnoki VSK, 15 puncte, Spandau 04, 15 puncte, Jadran Carine, 13 puncte, CSA Steaua, 9 puncte, Sabadell, 6 puncte, AZC Alphen, 0 puncte.

In urmatoarea etapa, Steaua va evolua in deplasare in compania celor de la Spandau Berlin, la data de 28 februarie.