Alb-rosii au dominat prima jumatate a meciului, avand cate un gol avantaj dupa primul sfert (1-2) si la jumatatea intalnirii (3-4). „Studentii” au facut o repriza a treia foarte buna si au intors rezultatul pana la finalul sfertului al treilea (6-5). Ultima parte a partidei a fost foarte echilibrata echipa lui George Georgescu reusind sa egaleze pe tabela de doua ori (6-6 si 7-7). Cu mai putin de doua minute inainte de fluierul final, Dinamo a ratat sansa de a prelua din nou conducerea dupa ce nu a fructificat un om in plus. In schimb Sportul au reusit sa dea lovitura prin Catalin Stan care a marcat cand mai erau 21 de secunde de joc.

Sportul incheie asadar sezonul 2015-2016 pe locul 3, iar Dinamo pe pozitia a 4-a. Cel mai bun marcator de la „studenti” in acest sezon a fost Vlad Georgescu (105), in timp ce de la Dinamo cele mai multe goluri au fost inscrise de Tudor Fulea (67).