Poloistii tricolori au avut un start excelent de partida cu trei goluri marcate in primele 3 minute de joc, prin Cosmin Radu de doua ori si Negrean, apoi echipa gazda s-a apropiat la gol, insa Romania a mai punctat o data prin Mihnea Chioveanu (2-4).

Ungaria a echilibrat jocul in sfertul al doilea egalnad la 4 din doua superioritati numerice insa Tudor Fulea a readus echipa noastra la conducere pe tabela de marcaj inainte de pauza mare.

La reluarea jocului, tot Romania a punctat prima, prin Cosmin Radu, dar Ungaria a reusit sa egaleze la 6 prin reusitele lui Erdélyi (din om in plus) si Manhercz (pe contraatac) si chiar sa treaca la conducere pe tabela de marcaj dupa o noua superioritate fructificata de Erdélyi (7-6). Jocul tricolorilor a inceput sa sufere din cauza oboselii: nu au mai gasit solutii in atac, ratand si cateva superioritati numerice.

In ultima repriza, gazdele au marit diferenta prin golurile lui Vamos si Manhercz, tricolorii punctand prin Istvan Szabo din om in plus, scorul final fiind stabilit de Manhercz cu 29 de secunde inainte de fluierul final, 10-7.

In celalalt meci al zilei, Spania a invins Georgia cu 11-5.

Romania va intalni in urmatorul meci pe Georgia. Partida va incepe la ora 11.00, ora Bucurestiului.

Europa Cup

Keskemet – Ungaria

Grupa A

Prima zi

Romania – Franta 7-4 (2-1, 2-0, 1-1, 2-2)

Ungaria – Georgia 16-5  (6-0, 4-1, 5-1, 1-3)

Ziua a doua

Ungaria – Romania  9-7 (2-4, 2-1, 3-1, 3-1)

Ungaria: Nagy V, Daniel Angyal 1, Krisztian Manhercz 3, Gergo Zalánki, Marton Vamos 2, Tamas Mezei, David Jansik, Szilard Jansik 1, Balasz Erdélyi 3, Ferenc Salamon, Kovács Gergő, Toni Nemet, Soma Vogel. Antrenor: Märcz Tamás

Romania: Marius Tic, Cosmin Radu 3, Tiberiu Negrean 1, Tudor Fulea 1, Istvan Szabo 1, Robert Gergelyfi, Levente Vancsik, Mihnea Chioveanu 1, Andrei Cretu, Nicolae Oanta, Alexandru Ghiban, Vlad Georgescu, Raul Gavris. Antrenor: Dejan Stanojevic

Arbitrii: Daniele Bianco (ITA) si Gernot Haentschel (GER)

Superioritati numerice: Ungaria 12/8 si Romania 9/3

Nota: in minutul 5’04 din repriza a 4-a Tudor Fulea a fost eliminat cu drept de inlocuire. In minutul 3’17” Szilard Jansik a fost eliminat cu drept de inlocuire.