Tricolorii au stat aproape de adversari in primele doua reprize, la pauza mare diferenta fiind de un singur gol pe tabela de marcaj in favoarea gazdelor turneului (5-4). Diferenta s-a facut in primul sfert in care Ungaria a punctat de trei ori iar jucatorii lui Dejan Stanojevic au marcat doua goluri.

Dupa pauza, tricolorii nu au mai reusit sa tina pasul cu poloistii maghiari care s-au desprins decisiv inscriind de sase ori consecutiv (10-4), inainte de ultima repriza gazdele avand un avantaj de 7 goluri (12-5). In ultimele 8 minute ale partidei jucatorii nostrii au recuperat un gol din diferenta de pe tabela de marcaj, dupa ce au punctat de patru ori si au primit trei goluri.

Nationala incheie astfel pe locul trei la turneul international de la Budapesta, cu o victorie si doua infrangere.

Programul si rezultatele turneului „Benu Cup”

7-9 iulie, Budapesta