Partizan a obtinut primele puncte in acest sezon de Liga Campionilor.  Echipa lui Vladimir Vujasinovic a invins acasa pe campioana Turciei, Galatasaray, cu 9-8.

Surpriza zilei s-a inregistrat in Grecia, unde Olympiacos a invins pe favorita grupei Primorje Rijeka cu 7-4. Victoria grecilor s-a datorat in mare parte startului foarte bun la finalul primului sfert tabela aratand scorul de 4 la 0 pentru Olympiakos. Diferenta a fost greu de recuperat de catre campioana Croatiei  care a inscris doar de patru ori in sferturile doi si trei. A fost 7-4 inainte de ultima parte a meciului scor care s-a pastrat pana la finalul intalnirii.

Jadran si Spandau au terminat la egalitate 9-9 meciul disputat la Herceg Novi, Nemtii au trecut chiar pe langa prima lor victorie, gazdele egaland prin Aleksa Ukropina in primele minute ale reprizei a 4-a. Jadran a condus cu 7 la 5 in sfertul trei insa oaspetii au raspuns cu trei goluri consecutive fiind din nou in avantaj in timp ce ex-stelistul Miroslav Randjic a marcat pentru 8-8. La startul ultimei reprize Mateo Cuk a adus-o din nou in avantaj pe Spandau, Ukropina stabilind rezultatul final cu 6 minute inainte de incheierea partidei.

Victorie la limita pentru gazda turneului final. Eger a invins cu 6 la 5 pe teren propriu pe Barceloneta.  Roger Tahull came back for Barceloneta as he scored his goal with 1.50 remaining but Eger held on despite exclusions for Balazs Harai and Marton Szivos.

Pro Recco continua sa fie neinvinsa in grupa B dupa ce a plecat cu toate punctele de la Budapesta, in urma victoriei in fata celor de la OSC. Detinatoarea trofeului a condus doar cu 4 la 2 la pauza mare, dar a triplat numarul de goluri pana la finalul jocului impunandu-se cu 12 la 7. Recco asteapta acum confruntarea din etapa a 4-a cu principala contracandidata la castigarea grupei, Jug Dubrovnig. Formatia croata are, de asemenea, maximum de puncte dupa primele trei etape. Sambata, Jug a castigat in fata campioanei Ungariei, Szolnok, cu 10 la 9. Ungurii au revenit in joc de la 8-3 pentru gazde si chiar au egalat pe tabela de marcaj (9-9) insa Jug a reusit sa se impuna in final gratie reusite lui Maro Jokovic, stangaciul inscriind golul decisiv cand mai erau 50 de secunde din meci.

Champions League 2015-2016
Grupele preliminarii

Duminica, 28 Noiembrie – Runda a -3-a

Grupa A

Jadran Carine Herceg Novi (MNE) – Wasserfreunde Spandau Berlin (GER) 9-9 (3-2, 2-3, 3-3, 1-1)
Jadran: Miroslav Randjic 3, Aleksa Ukropina 2, Nikola Janovic 2, Bojan Banicevic, Stefan Pjesivac.

Spandau: Marko Stamm 4, Remi Saudadier 2, Mateo Cuk 2, Maurice Jüngling.

ZF-Eger (HUN) – CN Atletic-Barceloneta (ESP) 6-5 (2-0, 0-2, 2-1, 2-2)
Eger: Peter Biros, Uros Cuckovic, Norbert Hosnyanszky, Balazs Erdelyi, Boris Vapenski, Balazs Harai.

Barceloneta: Strahinja Rasovic 2, Balasz Sziranyi, Roger Tahull, Francisco Fernandez.

Olympiacos Pireu (GRE) – Primorje EB Rijeka (CRO) 7-4 (4-0, 1-2, 2-2, 0-0)
Olympiacos: Angelos Vlachopoulos 2, Blai Mallarach (pictured) 2, Ioannis Fountoulis, Georgios Ntoskas, Konstantinos Gennidounias.

Primorje: Cosmin Radu, Ivan Buljubasic, Gonzalo Echenique, Andjelo Setka.

Grupa B

Partizan Raiffeisen Belgrad (SRB) – Galatasaray Istanbul (TUR) 9-8 (1-2, 4-2, 3-1, 1-3)
Partizan: Gavril Subotic 3, Nikola Jaksic 2, Filip Radojevic 2, Radomir Drasovic, Djordje Lazic.

Galatasaray: Mladjan Janovic 2, Slobodan Nikic 2, Vjekoslav Paskovic 2, Safak Simsek, Nikola Vukcevic.

Jug CO Dubrovnik (CRO) – Szolnoki VSK (HUN) 10-9 (1-1, 6-2, 2-2, 1-4)
Jug: Felipe Perrone 3, Pavo Markovic 2, Luka Loncar, Maro Jokovic, Marko Ivankovic, Hrvonje Benic, Paulo Obradovic.

Szolnok: Marton Vamos 3, Denes Varga 3, Aaron Younger 2, David Jansik.

OSC (HUN) – Pro Recco (ITA) 7-12 (2-3, 0-1, 2-4, 3-4)
OSC: Adam Decker 2, Ferenc Salamon 2, Bence Batori, Kevin Graham, Miklos Gor-Nagy.

Pro Recco: Aleksandar Ivovic 3, Dusko Pijetlovic 2, Andrija Prlainovic 2, Matteo Aicardi 2, Michaël Bodegas, Dusan Mandic, Sandro Sukno.