Noua Zeelanda si Franta vor juca pentru locurile 13-14 de la Mondiale. Sambata, Noua Zeelanda a trecut de Africa De Sud cu 11-3 iar Franta a invins pe Japonia cu 9 la 6, dupa ce niponele cu condus cu 3 la 0 in primul set.

Primul meci mai important al zilei le-a adus fata in fata pe Grecia si Canada. Dupa un inceput echilibrat, la jumatatea meciului scorul fiind egal 4-4, grecoaicele au preluat conducerea jocului. S-au distanta de adversare la doua goluri in sfertul trei iar Manolioudaki a inscris din nou cu  6 minute inainte de finalul jocului  In schimb Canada nu a reusit sa mai inscrie decat un singur gol in ultimele doua reprize. Scor final 8-5 si Grecia a facut pasul in sferturile de finala.

In sferturi s-a calificat si Olanda dupa succesul categoric in fata Kazahstanului cu 21-1 si va juca luni impotriva reprezentativei tarii gazda, Rusia.

Si SUA continua lupta pentru medalii dupa ce a dominat clar meciul cu Ungaria. Dupa  trei reprize scorul pe tabela de marcaj era 11-3, unguroaicele reusind sa mai reduca din diferenta in ultima parte. Scor final 12 la 7 si in sferturi SUA va intalni pe Spania.

Ultima echipa care a obtinut biletele pentru sferturi a fost China. Asiaticele nu au facut cel mai bun joc al lor contra Braziliei care a reusit sa stea aproape de favorite pana la finalul meciului. Scor final 10-8 pentru China care este asteptata in sferturi de Australia.