Echipă maghiară a avut din nou un start foarte bun de partida si dupa primele opt minute de joc a condus cu 3 la 0.

In sfertul al doilea oradenii au reusit sa revina in doua minute, la un gol de adversari prin reusitele lui Nikola Radjen si Ramiro Georgescu (3-2). Pana la pauza mare fiecare echipa a mai inscris cate o data astfel ca la jumatatea meciului scorul a fost 4-3.

Formatia maghiara a accelerat jocul in sfertul al treilea si a refacut diferenta de 3 goluri din prima repriza prin golurile marcate de Madaras si Avramovic, dar oradenii au revenit din nou la un gol in spate prin dubla lui Negrean.

Scorul a ramas acelasi pe tabela de marcaj si in urmatoarele 6 minute din repriza a 4-a, pana la reusita lui Diaconu care a punctat pentru 6-6. Madaras si-a readus echipa in avantaj iar Pavlovic  a inchis tabela cu golul de 7-7.

FTC castiga astfel dupa 19 ani din nou trofeu european fiind prima Cupa LEN Euro Cup din palmares. Vicecampioana Romaniei, CSM Digi Oradea, ramane cu performanta de a juca prima finala de cupa europeana pentru o echipa romaneasca, dupa 31 de ani.