În turneul de la Sabac (Serbia), echipa antrenată de Andrei Mateiași a obținut două victorii, cu Postdam și OSC, și a suferit două înfrangeri, cu Team Strasbourg şi VK Sabac.
În primul meci din grupă, disputat joi, formaţia bucureşteană a cedat la penalty-uri cu 13-15 în faţa celor de la Team Strasbourg. La finalul timpului regulamentar scorul a fost 11-11.
Vineri, Dinamo a disputat două partide și a obținut maximum de puncte din ele. A fost 20-15 cu OSC Potsdam și 15-14 cu OSC Budapesta. În partida cu formația maghiară, Dinamo a revenit de la 12 la 8 pentru adversari. Jacob Mercep a marcat golul victoriei, cu un minut şi 48 de secunde înainte de final.

În ultimul meci al turneului, duminică, alb-roșii au fost învinși de reprezentanta gazdelor, formaţia VK Sabac, cu scorul de 12-10.

Vicecampioana României avea nevoie de cel puţin un punct pentru a obţine calificarea, trei variante, victorie (3 puncte), victorie la penalty-uri (2 puncte) sau înfrângere la penalty-uri (1 punct). Dinamoviştii au reuşit să stea în meci trei reprize, cu opt minute înainte de final scorul fiind egal, 9-9, dar au cedat în ultima parte.

În clasament final, VK Sabac Elixir a ocupat primul loc, cu 12 puncte, urmată de Team Strasbourg, 7 puncte, CS Dinamo, 7 puncte, OSC Budapesta, 4 puncte, OSC Potsdam, 0 puncte.

Primele două clasate s-au calificat în grupele principale.
Euro Cup
Runda preliminară
Grupa A, Sabac 26-29 septembrie
Joi, 26 septembrie
Strasbourg – Dinamo (5-2, 2-4, 1-2, 3-3; 4-2)
Strasbourg: Vlado Popadic 4 goluri, Marko Petkovic 3, Lorris Canovas 2, Marko Jovanovic 1, Martin Gardasevic 1

Dinamo: Cubranovic 4 goluri, Mercep 3, Prioteasa 2, Negus 2, Luţescu 1, Kovats 1.

Penalty:uri: Steven Vitrant 12-11 , Cosmin Radu ratat, Marko Petkovic apărat, Jacob Mercep 12-12, Vlado Popadic 13-12, Andrei Prioteasa apărat, Lorris Canovas 14-12, Niko Cubranic 14-13, Martin Gardasevic 15-13

Sâmbătă, 28 septembrie

Dinamo – Postdam 20-15 (6-3, 4-3, 7-5, 3-4)

Dinamo: Cosmin Radu 6 goluri, Jacob Mercep 4, Andrei Prioteasa 3, Niko Cubranic 3, Ionuţ-Valentin Vrânceanu 2, Dragoş Pandelea 1, Charles Maxwell Negus 1.
Postdam: Arne Hofmann 5 goluri, Cenek Rames 2, Finn Taubert 2, Ferdinand Korbel 2, Till Hofmann 2, Matti Arnold 1, Melvin Karpinski 1.

Dinamo – OSC Budapesta 15-14 (3-4, 5-5, 4-3, 3-2)

Dinamo: Ionuţ Vrânceanu 4 goluri, Andrei Prioteasa 3, Matei Ioan Luţescu 2, Cosmin Radu 1, Raul Bindea 1, Riccardo Mateo Sachetti 1, Niko Cubranic 1, Jacob Mercep 1 şi Charles Maxwell Negus 1.

Golurile echipei maghiare au fost marcate de Tamas Balazs Gyarfas 4, Benedek Imre Baksa 3, Kristof Varnai 2, Simone Rossi 2, Norbert Imre Nagy 1, Mate Attila Arany 1, Botond Torok 1.

Duminică 29 septembrie
Sabac – Dinamo 12-10 (2-3, 4-2, 3-4, 3-1)
Sabac: Andrija Korac 3 goluri, Aljosa Macic 2, Ognjen Stojanovic 2, Luka Pljevancic 2, Nenad Dragovic 1, Mihajlo Repanovic 1, Aleksandar Kovacevic 1.
Dinamo: Matei Luţescu 3 goluri, Niko Cubranic 2, Andrei Prioteasa 2, Jacob Mercep, Charles Maxwell Negus, Ionuţ Vrânceanu 1.