Jucatorii lui Kalman Kadar au ominat de la un capata la altul intalnirea. Au început in forta şi ,dupa 4-1 in primul sfert, s-au desprins la şase goluri de adversari (7-1). In partea a doua a intalnirii oradenii au mai redus din ritm impunandu-se in final cu 10-6. Pentru CSM Oradea au marcat Negrean 5, M. Gheorghe 3, R. Georgescu 2.

Cu cele trei puncte obtinute in aceasta seara, oradeanii au reintrat in cartile calificarii, maine urmand sa joace meciul decisiv impotriva rivalei din Superliga, Steaua Bucuresti.

Primele două clasate se califică în turul III preliminar al Ligii Campionilor, ultima fază înaintea grupelor.

CHAMPIONS LEAGUE

Turul II preliminar

Rijeka – 14-16 Octombrie 2016

Grupa H – (Rijeka, CRO)

Sabadell – CSM Digi Oradea 6-10 (1-4, 0-2, 1-2, 4-2)

Sabadell: Jose Maria Motos Martin, Sergi Cabanas, Oscar Carrillo, Vicente Matoso 1, Javier Gorria 1, Marc Soler 1, Gonzalo Lopez 1, Abraham Portillo, Borja Fenoy, Ivan Gallego Vela, Jose Javier Bustos, Victor Cabanas 2, Jordi Ernesto. Antrenor: Salvador Gomez

CSM Digi Oradea: Gojko Pijetlovic; Mihnea Gheorghe 3, Tiberiu Negrean 5 (2 pen.), Nicolae Diaconu, Mihnea Chioveanu, Andrei Prioteasa, Boris Pavlovic, Mateja Asanovic, Andrei Cretu, Ramiro Georgescu 2 (1pen), Maximilian Costa, Bogdan Remes, Dorin Cretu. Antrenor: Kalman Kadar

Arbitrii: Zeljko Ragac (Serbia) si Stanko Ivanovski (Muntenegru)

Superioritati numerice: Sabadell 12/3 si CSM Digi Oradea 9/4

Penalty-uri: Sabadell 1/0; CSM 3/3

Nota: in min. 3’18 din repriza a doua Oscar Carrillo a fost eliminat pentru brutalitate; in min 0’57 din repriza a IV Dorin Cretu a aparat un penalty

Primorje Erste bank-Steaua București 10-9 (3-1, 1-3, 3-2, 3-3)

Clasament: 1. Primorje 6p, CSM Digi Oradea 3p; Steaua 1p; Sabadell 1p.