Meciul a avut un start echilibrat. Oradenii au deschis scorul dupa aproape 3 minute de joc prin Andrei Prioteasa, in timp ce gazdele au egalat cu 1’19” inainte de prima pauza prin Gitto. Ramiro Georgescu si-a adus echipa din nou in avantaj la primul atac din sfertul al doilea, vicecampioana Romaniei pastrand avantajul de un gol pana spre finalul reprizei gratie unei aparari foarte bune. Italienii au reusit totusi sa egaleze cu 1’09 min inainte de pauza mare prin Campopiano.

Jucatorii lui Kalman Kadar au dominat ultimele doua parti ale meciului, punctand de 6 ori si chiar daca au terminat cu 5 oameni eliminati definitiv din apa, au primit doar trei goluri.   S-a terminat 8-5 CSM Digi Oradea care face astfel pasul in semifinalele competitiei.

Semifinalele sunt programate anul viitor, pe 18 ianuarie turul si 18 februarie returul. Tragerea la sorti va avea loc miercuri, 14 decembrie, la Dubrovnik, cu ocazia meciului din finala Supercupa Europei. Finala LEN Euro Cup se va juca tot in dubla mansa in zilele de 22 martie 2017 si 5 aprilie