CSM Digi Oradea a invins pe Galatasaray in al doilea meci al grupei A din turul I al Champions League si si-a asigurat prezenta in urmatoarea faza a competitiei. Jucatorii lui Kalman Kadar au dat emotii spectatorilor la inceputul meciului, dupa repriza intii fiind la egalitate 2-2 cu adversarii. S-au detasat de campioana Turciei pana la pauza mare dupa ce au punctat de patru ori fara sa primeasca gol (6-2). Oradenii au controlat jocul si in a doua jumatate si s-au impus in cele din urma cu 14-7, Tiberiu Negrean fiind cel mai bun marcator, cu 5 reusite.

„Este un rezultat care la prima vedere ne multumeste insa am primit insa foarte multe goluri de la Galatasaray, in conditiile in care sunt ei in momentul de fata sunt foarte multe. Am inceput meciul cu o oarecare presiune. Au si ei un antrenor foarte bun care incearca sa le impuna un sistem. Prima repriza am intrat in jocul lor, dar ne bucuram ca in urmatoarele trei sferturi sa ne revenim si sa inscriem gol dupa gol si sa facem aceasta diferenta de spate goluri. Cu Mornar vom intra in apa sa castigam. Mai departe in urmatorul tur trebuie sa avem si noroc. Poti sa termini pe primul loc grupa si sa nimeresti peste echipe mai puternice in urmatorul tur”, a declarat capitanul echipei Tiberiu Negrean

Tot sambata, Mornar Split a trecut de Utrecht cu 13 la 6.

In ultima zi a turneului, CSM Digi Oradea va intalni, de la ora 11.30, pe Mornar, in timp ce Galatasaray va juca impotriva celor de la Utrecht, de la ora 10.00.