Echipa lui Kalman Kadar a intrat foarte hotarata in apa si nu a dat nicio sansa reprezentantei Spaniei in partida disputata in aceasta dimineata. Oradenii au condus de la un capat la altul intalnirea. Dupa 3 la 1 in primul sfert, CSM Digi Oradea a intrat cu un avantaj de 5 goluri la pauza mare (8-3). Chiar daca a redus un pic din intensitatea jocului, campioana Romaniei a continuat sa-si domine adversarii si in partea a doua a intalnirii castigand la o diferenta de 7 goluri, scor 13 – 6. Tiberiu Negrean si Vojislav Cupic, ambii cu trei goluri, au fost cei mai buni marcatori de la campioana Romaniei.

In ultimul meci al turneului, Jadran Herceg Novi a invins pe SM Verona cu 10 la 9 si a incheiat grupa pe primul loc.

Champions League, Tur preliminar II,

Grupa G, Busto Arsizio, 18-20 septembrie

Ziua 1, Vineri, 18 septembrie

CN SABADELL – Jadran HERCEG NOVI 6-7 (0-2, 0-0, 5-2, 1-3)
SM VERONA  – DIGI ORADEA 8-10 (2-2, 4-3, 0-3, 2-2)

Ziua 2, Sambata, 19 septembrie

CSM DIGI ORADEA – Jadran Herceg Novi 6:7 (2:2, 2:1, 0:3, 2:1)
SM VERONA – CN SABADELL  10-9 (1-3, 5-3, 4-1, 0-2)

Ziua 3-a, Duminica, 20 septembrie

CSM DIGI ORADEA – CN SABADELL  13-6 (3-1, 5-2, 2-1, 3-2)

Oradea: G. Pijetlović, R. Szabo, Tiberiu Negrean 3, Dusan Marković 1, Chjoveanu, Alex Popoviciu 2, Ramiro Georgescu 1, V. Čupić 3, A. Cretu 1, Gh. Dunca 1, Mihnea Gheorghe, Bogdan Remes 1, D. Cretu. Antrenor Kalman Kadar

Sabadell: Motos, S. Cabanas, Koopman 2, Matoso 1, Hernando, Soler 1, Lopez Escribano, Alcaide, Fenoy 1, Gallego, E. Gomez, V. Cabanas 1, Mardones. Antrenor. C. Gomez
Jadran HERCEG NOVI  – SM VERONA 10-9 (3-2, 4-3, 2-3, 1-1)

Clasament final: 1.Jadran Herceg Novi 9p; 2. CSM Digi Oradea 6p; 3. SM Verona 3p; 4. Sabadell 0p.

In play-off, CSM Digi Oradea va intalni una dintre castigatoarele celorlalte3 grupe (Primorje, OSC sau Szolnok). Meciurile din turul 3 preliminar al Ligii Campionilor se joaca tur-retur in zilele de 3 si 17 octombrie. Tragere la sorti va avea loc marti 22 septembrie, la Londra.