Studentii au condus cu 3 la 1 la jumatatea meciului si 6 la 3 dupa sfertul 3. In ultima repriza, Rapid s-a apropiat la un gol de oaspeti prin reusitele lui Filotti si Patrascu, insa centrul Balakirev a punctat pentru 7-5. Ultimul gol al intalnirii a fost inscris de Antipa cu 52 de secunde inainte de final. Cele doua echipe se vor intalni in al doilea meci sambata de la ora 13.00, tot in bazinul Floreasca.

Tot astazi, in bazinul din complexul Sportiv Ghencea, Steaua a invins categoric pe Crisul Oradea, cu 23 la 2. Campioana, cu mai multi jucatori tineri in apa, a dominat categoric intalnirea. La jumatatea meciului a condus cu 12 la 0, oaspetii reusind sa inscrie primul gol dupa mai bine de 19 minute de joc. Cel mai bun marcator al meciului a fost Petru Ianc cu 5 reusite. Al doilea meci dintre Steaua si Crisul se va juca  sâmbătă  începând cu ora 11:00.

Tot astazi, la Oradea, vicecampioana Romaniei, CSM Digi va juca in compania echipei Amefa Arad. Partida se va disputa de la ora 19.00.