La primul meci dupa turneul preolimpic de la Trieste, tricolorii au suferit o înfrângere fara drept de apel  în faţa Ungariei. Oaspetii au dominat intalnirea din start si după primele 8 minute de joc au avut un avans de patru goluri (3-7) iar la jumatatea meciului diferenta s-a marit la 5 (3-8). In urmatoarele doua sferturi ale partidei, jucatorii lui Dejan Stanojevic nu au reusit sa revina in joc cedand in final cu 7-15.

Au venit cu o echipa putin schimbata, mai multi tineri. Au fost mai motivaţi decât noi, mai ales în prima repriză, şi acolo s-a făcut diferenţa. In momentul in care incepi o partida cu 7-3 este putin probabil, spre imposibil, sa poti remonta un astfel de rezultat„, a declarat dupa meci capitanul Cosmin Radu.

In celalalt meci al grupei, Grecia a invins la Tbilisi pe Georgia cu 15 la 8.

Romania – Ungaria  7-15 (3-7, 0-1, 1-3, 3-4)

Romania:Marius Tic, Cosmin Radu, Tiberiu Negrean 2, Mihnea Gheorghe 2, Nicolae Oanță, Andrei Prioteasa. Daniel Teohari, Mihnea Chioveanu, Dimitri Goanţă, Roland Szabo 1, Alexandru Ghiban, Alex Popoviciu 2, Dorin Cretu. Antrenor: Dejan Stanojevic

Ungaria: Decker Attila, Gór-Nagy Miklós, Bátori Bence 3, Erdélyi Balázs 3, Salamon Ferenc, Jansik Dávid, Decker Adam, Manhercz Krisztián, Zalánki Gergő, Tóth Márton, Bedo Krisztian, Mezei Tamás, Lévai Márton. Antrenor: Tibor Benedek

Arbitrii:  Ernest INESTA (ESP) si Igor VIRIJEVIC (SRB)

Superioritati numerice: Romania 2/5 si Ungaria 6/9
Penalty-uri: Romania 1/1