In fata a 11,000 de spectatori, jucatorii lui Dejan Savic au castigat partida intr-o maniera categorica, la fel ca si in finala mondialelor de anul trecut.
Croatii au condus o singura ata pe tabela de marcaj, la inceputul meciului, cand Andelo Setka a deschis scorul. Raspunsul gazdelor a venit prin Andrija Prlainovic, care a deschis seria golurilor. Sava Randjelovic si Dusan Mandic, au stabilit apoi scorul la prima pauza (1-3). Jucatorii lui Dejan Savic au continuat sa domine jocul in urmatoarele doua sferturi. Daca la jumatatea meciului au condus cu patru goluri avans (3-7), inainte de ultima repriza diferenta a ajuns la 8 goluri (4-12).

Spania a inceput de asemenea cu dreptul competitia.  Ibericii au dominat clar intalnirea cu Slovacia pe care au depasit-o cu 13 la 9. Cel mai bun marcator de la iberici a fost capitanul Guillermo Molina cu 4 reusite in timp ce Martin Famera a inscris de doua ori pentru Slovacia.

Franta a avut parte de un adversar facil in primul meci de la Europene. A trecut la 10 goluri de Malta, cu 17-7. Stangaciul Ugo Crousillat a marcat 5 goluri in aceasta partida pentru Franta. In penultimul meci al zilei, Muntenegru nu a avut probleme cu mai tanara echipa a Olandei pe care a invins-o cu 13-6.

Turneul feminin a debutat cu partida dintre Grecia si Portugalia. Grecoaicele au dominat categoric jocul castigand cu 27 la 3.  Rusia a reusit scorul zilei. Fara sa primeasca vreun gol pe parcursul celor patru reprize, rusoaicele au castigat cu 29 la 0. Cel mai echilibrat meci a fost cel dintre Olanda si Ungaria. Olandezele au confirmat forma buna prin care trec si au depasit Ungaria cu  14-10.