La finalul timpului regulamentar de joc cele doua echipe au terminat la egalitate, 9-9.

Pe reprize scorul a fost 2-2, 1-3, 3-3, 3-1.

Romania a avut un start foarte bun de partida, Fulea si Vatrai aducand echipa in avantaj insa americanii au echilibrat jocul si au preluat chiar conducerea pe tabela de marcaj pana la pauza mare (3-5). Diferenta de doua goluri s-a pastrat si inainte de ultima repriza in care tricolorii au reusit sa revina in joc si sa egaleze la 9.

Au marcat pentru echipa noastra Robert Gergelyfi, Calin Cristian si Alexandru Vatrai cate doua goluri, Tudor Fulea, Istvan Szabo si Dan Rujan cate un gol.

La loviturile de departajare, tricolorii au inscris o singura data prin Vlad Dragomirescu in timp ce Fulea si Gergelyfi au ratat executiile.  In schimb, americanii au marcat toate penalty-urile prin Alexander Obert, Chancellor Ramirez, Conor Neumann si Nicholas Carniglia.

Jucatorii antrenati de Alexandru Matei si Cristi Iordache vor juca mai departe, pentru locurile 13-16, cu Argentina, echipa care a fost invinsa de Australia cu 6-5. Meciul este programat duminica, 27 august.