Al doilea meci al finalei nu a mai fost la fel de spectaculos ca primul joc, dar a fost la fel de echilibrat. Gazdele au deschis primele scorul prin Ivan Krizman. Repriza inaugurala a fost insa marcata de o dubla eliminare cu drept de inlocuire: centrul oradean Gheorghe Dunca si fundasul Stelei, Alexandru Ghiban au primit cartonasul rosu cu mai putin de trei minute pana la pauza.  Oradenii au reușit să egaleze spre finalul reprizei prin Mihnea Chioveanu. In sfertul al doilea tot gazdele au punctat primele, prin Nikola Murisic, dar replica jucatorilor lui Kalman Kadar nu a intarziat, Tiberiu Negrean egaland pentru CSM. Ros-albastrii au intrat la pauza mare cu un avantaj de un gol, dupa golul inscris de Filipovic in ultima secunda a sfertului al doilea. In a doua jumatate s-a mai inscris un singur gol de fiecare parte. Ramiro Georgescu a punctat pentru oradeni in sfertul al treilea si a stabilit scorul la ultima pauza: 3-3. Rezultat care s-a inregistrat si la finalul timpului regulamentar de joc. S-a trecut la loviturile de departajare acolo unde castig de cauza a avut echipa antrenata de Andrei Iosep. Portarul Stelei, Dragoş Stoenescu a fost de neînvins la primele două aruncări executate de Cupic si Popoviciu, in timp ce Murisic, Filipovic si Krizman au marcat toate penalty-urile, Nicolae Diaconu înscriind golul decisiv. S-a terminat 7 – 5 pentru Steaua, care mai are nevoie de un singur succes pentru a intrerupe seria de 9 titluri consecutive ale celor de la CSM Digi Oradea. Finala se  muta la Oradea, acolo unde se vor disputa meciurile 3 si 4. In caz de egalitate, un eventual meci decisiv va avea loc tot la București, dupa ce steliștii au terminat sezonul regulat pe primul loc.

Dragos Stoenescu (Steaua): „La penalty-uri este loterie. Iti alegi un colt o parte si speri sa ai noroc. Mai important este sa aperi in timpul partidei. Noi, in mod normal, nu trebuia sa ajungem la penalty-uri, dar s-a vazut oboseala jucatorilor, din ambele echipe. Nu au reusit sa se refaca dupa meciul de ieri si nu a fost calitate in jocul din atac astazi. Trebuia sa incheiem socotelile in timpul regulamentar. CSM nu mai avea decat un centru, aveau si multe eliminari, ar asa cum am spus, oboseala si-a spus cuvantul si nu am mai avut luciitate in atac. Bine ca s-a terminat cu bine. Inca nu avem medaliile de campioni la gat. Trebuie sa vedem ce facem la Oradea. Ne va fi greu, dar incercam. Speram ca vom incheia finala la Oradea.”

Gojko Pijetlovic (CSM Digi Oradea):„Putem sa fim multumiti ca am jucat bine in aparare, pe acest lucru se bazeaza jocul nostru si asa trebuie sa fie si la urmatoarele meciuri. Arbitrii ca arbtrii, dar sunt deja de trei ani aici si dupa atatia ani in care echipa a luat campionatul toata lumea vrea sa ne vada ingenunchiati. Noi trebuie sa ramanem uniti, ca o echipa si sa aratam ca suntem mai puternici decat toata lumea. Cred ca avem puterea sa castigam urmatoarele meciuri. Sper ca in momentele decisive sa avem rabdare si mai multa luciditate. La meciul de astazi s-a vazut oboseala de ambele parti. Asa ceva nu am vazut niciodata, sa se joace finala o zi dupa alta.. Felicit echipa Steaua, jucatorii nu au nicio treaba cu arbitrii, ei au vrut sa castige meciul. Respect pentru ei ca echipa dar eu cred ca noi suntem mai buni si o sa aratam asta in urmatoarele trei meciuri. Ne vedem aici la Bucuresti!”

In finala mica, Sportul Studentesc Corona a invins cu 7 la 5 pe Dinamo, in cel de-al doilea meci disputat in bazinul Anatolie Grintescu din Complexul Sportiv Dinamo. Scorul la general a devenit astfel 1-1. Finala mica se muta la Brasov, pentru meciurile 3 si 4.

Tot astazi, in bazinul Floreasca, in finala pentru locul 5, Amefa Arad a invins dupa lovicturile de departajare pe Rapid, scor 15-14. La finalul timpului regulamentar de joc, scorul era 8-8.

Superliga Nationala

Finala

Meciul 1 – sambata 14 mai
CSA STEAUA BUCURESTI – CSM DIGI ORADEA 9-8 (2-3, 3-2, 1-2, 3-1)

Meciul 2, duminica 15 mai
CSA STEAUA BUCURESTI – CSM DIGI ORADEA 7-5 (1-1, 2-1, 0-1, 0-0; 4-2)

Steaua:  Dragos Stoenescu, Djordje Filipovic 2, Petru Ianc, Nicolae Diaconu 1, Daniel Teohari, Andrei Busila, Nikola Murisic 2, Ivan Krizman 2, Pavel Popescu, Alexandru Ghiban, Dimitri Goanta, Mihai Dragusin, Antrenor: Andrei Iosep

CSM Digi: Gojko Pijetlovic, Szabo Roland, Tiberiu Negrean 1, Dusan Markovic, Mihnea Chioveanu 1, Alex Popoviciu, Ramiro Georgescu 1, Vojslav Cupic 1, Gheorghe Dunca, Mihnea Gheorghe 1, Bogdan Remes, Dorin Crețu, Viktor Kovats. Antrenor: Kadar Kalman

Loviturile de departajare: Cupic (CSM) aparat; Murisic (Steaua ) 4-3; Popoviciu (CSM) aparat; Filipovic (Steaua) 5-3; Mihnea Gheorghe (CSM) 5-4; Krizman (Steaua) 6-4; Negrean (CSM) 6-5; Diaconu (Steaua) 7-5).

Arbitrii: Manuel Manea si  Ferenc Toth

Superioritati: Steaua 11/2 si CSM 9/1

Penalty-uri: Steaua 1/0

Nota: in min 2’51 din prima repriza, jucatorii Gheorghe Dunca (CSM Digi Oradea) si Alexandru Ghiban (Steaua) au fost eliminati cu drept de inlocuire.