La finalul acestei saptamani bazinul acoperit Anatolie Grintescu – Dinamo, din Bucuresti, va gazdui cel de-al doilea turneu din cadrul Campionatului Naţional de polo feminin, editia 2018.

Steaua a obtinut din nou trei victorii din trei meciuri si este lider neinvins in clasament, cu maximum de puncte dupa doua turnee.

In cel mai interesant meci al turneului de la Bucuresti, programat duminica, jucatoarele de la Steaua au invins pe Rapid cu 9 la 7. Victoria campioanei en-titre a venit dupa o evolutie foarte buna in prima repriza in care a marcat de trei ori fara sa primeasca gol. Jucatoarele lui Eduard Rusu auechilibrat apoi meciul si au reusit sa egaleze la 5, la inceputul sfertului patru. Steaua s-a desprins insa din nou la doua goluri reusind sa gestioneze pana la final avantajul de pe tabela de marcaj.

Rapid a incheiat turneul pe locul doi, avand doua succese: 11 la 10 cu Dinamo si 18-2 contra Crisului.

Podiumul la finalul celui de-al doilea turneu este completat de Dinamo, care inregistrat o victorie in fata formatiei oradene cu 10 la 5.

CAMPIONAT NATIONAL FEMININ – SENIOARE

TUR II 30.03-01.04.2018

Bucuresti – BAZINUL Anatolie Grintescu – Dinamo

ETAPA I

Vineri 30 martie 2018

DINAMO Bucuresti – RAPID Bucuresti 10-11 (1-2, 1-4, 3-3, 5-2)

CSA STEAUA Bucuresti – CRIȘUL Oradea 23-9 (5-3, 7-2, 4-1, 7-3)

ETAPA II

Sambata 31 martie 2018

CSA STEAUA Bucuresti  – CS DINAMO 15-6 (5-1, 4-2, 1-1, 5-2)

CRISUL Oradea – RAPID Bucuresti  2-18 (0-3, 1-6, 1-4, 0-5)

ETAPA III

Duminică  1 aprilie 2018

CRIȘUL Oradea – DINAMO Bucuresti 5-10 (2-0, 1-3, 0-4, 2-3)

RAPID Bucuresti  – CSA STEAUA  Bucuresti 7-9 (0-3, 3-2, 1-0, 3-4)

Clasamentul dupa al doilea turneu: 1. Steaua, 18 puncte; 2. Rapid, 12 puncte; 3. Dinamo, 3 puncte; 4. Crişul, 3 puncte;