Oradenii au inceput mai bine partida si au condus cu 2-0 şi 3-1, dar la finalul primului sfert avansul a ramas de un singur gol (2-3). In sfertul al doilea, Steaua a punctat de doua ori consecutiv prin „stangacii” Ivan Krizman si Daniel Teohari si a trecut în fata pe tabelă, insa campioana a revenit la conducere dupa reusitele lui Cupic si Ramiro Georgescu. Rezultatul la jumatatea meciului avea sa fie egal dupa ce Alexandru Ghiban a reusesit sa-l invinga din nou pe portarul oradenilor.: scor 5-5.

Echilibrul s-a mentinut si in sfertul al treilea. Ambele echipe au mai punctat cate o data fiecare, pentru ca oradeanul Alex Popoviciu sa-si aduca din nou echipa in avantaj spre finalul reprizei. 6-7 a fost scorul la ultima pauza. Ba chiar, la inceputul reprizei a 4-a, CSM Digi a luat din nou un avantaj de două goluri dupa reusita lui Markovic. Jucatorii lui Andrei Iosep nu au cedat insa si au egalat din nou prin Djordje Filipovic, din penalty, si Daniel Teohari. Niculae Diaconu avea sa dea lovitura de gratie cu golul sau marcat cand mai erau 15 secunde de joc.

„Trebuie sa ai sange rece pana la final. Cred ca tot timpul in cariera mea, cand am avut posibilitatea, cand mi s-au dat ocazii, pe toate le-am tratat la fel, cu sange rece. Au mai fost si meciuri in care poate am ratat, in meciul  acesta am avut sansa sa intre in poarta. Ne bucuram ca avem prima victorie, deja este un pas spre titlu.”- a declarat Nicolae Diaconu.

Steaua conduce asadar cu 1 la 0 la general  in finala Superligii, dupa un meci in care oradenii au acuzat arbitrajul.

„A fost un meci foarte disputat, dar din pacate, arbitrajul, cei doi arbitrii au facut ca echipa din Ghencea sa castige. Si nu numai ei, ci si masa de arbitraj a fost total impotriva noastra, in sensul ca noi am stat foarte mult in aparare, iar atacul a durat mult mai putin. Am incercat sa ne aparam mai bine, stiam ca o sa fie multe eliminari in defavarea noastra si asta s-a si intamplat. Cred ca maine va fi cu totul alt meci, trebuie sa privim lucrurile in perspectiva si sa ne pregatim pentru jocul e maine.”- a spus antrenorul formatiei CSM Digi Oradea, Kalman Kadar

Meciul al doilea dintre cele doua echipe va avea loc duminică, tot în Bazinul Steaua, de la ora 13,00. Finala se joacă după sistemul cel mai bun din cinci meciuri.

În finala mică, Dinamo a castigat  cu 9-8 in fata celor de la Sportul Studenţesc in primul meci disputat in bazinul Anatolie Grintescu, din Capitala. Meciul al doilea va avea loc duminică, de la ora 11,00, tot în Bazinul Dinamo.