Noul sezon al Ligii Mondiale a pornit la drum marti cu meciurile rundei inaugurale din preliminariile europene. Ziua a fost deschisa de meciul de la Szolnok, dintre Ungaria si Georgia, castigat de gazde cu 17-10. Ungurii au dominat clar prima jumatate a intalnirii, la pauza mare scorul fiind 10-4. Georgia a reusit totusi sa ajunga la 10 goluri marcate gratie si reusitelor lui Marko Elez, Marko Jelaca si Mikheil Baghaturia care au inscris cate doua goluri fiecare. Centrul Balázs Hárai a fost cel mai bun marcator al Ungariei cu 4 goluri.
La Sibenik, Croatia nu a avut probleme in meciul cu Turcia. Croatii Cau conus cu 10-3 la jumatatea meciului si au dublat avantajul de goluri pana la finalul meciului, scor 19-5.

Muntenegru a castigat clar derby-ul zilei cu Spania, Aleksandar Radovic si capitanul Nikola Janovic fiind artizanii victoriei dupa ce au marcat cate 4 goluri fiecare. Printre marcatori la spanioli s-a aflat si Guillermo Molina revenit dupa o perioada indelungata in lotul iberic.
Grecia a dominat partida cu Romania pe care a castigat-o la un scor categoric,17-3.

Italia a inceput cu dreptul campania cu o victorie in deplasare cu Rusia. Italienii au inceput in forta jocul si dupa primul sfert au condus cu 4 la 0, diferenta greu de recuperat de gazde pana la final. Naturalizat recent, Michaël Bodegas a marcat 4 goluri pentru settebello.

Serbia nu a avut deloc un meci usor cu Franta. Condusa la finalul reprizei a treia cu 6-9 de oaspeti, campioana en-titre  a intors soarta partidei in ultimul sfert dupa ce a punctat de sase ori fara sa primeasca gol. Scor final 12-9. La gazde pe banca tehnica a stat Vladimir Vujasinovic in timp ce in apa au fost doar Filip Filipovic si Andrija Prlainovic din lotul care a cucerit aurul mondial la Kazan.