Grecia si Statele Unite au deschis seria meciurilor din ziua a patra a mondialelor cu un joc care a avut de toate: goluri frumoase, drama si rasturnari de scor. Grecia a reusit sa se impuna la limita cu 10 la 9 dupa ce timp de trei reprize a fost condusa. Jucatorii lui Dejan Udovicic au avut un avantaj de doua goluri la pauza mare (4-6) si un gol in fata dupa sfertul trei (8-9). In ultima repriza insa grecii au intors rezultatul dupa ce au punctat de trei ori si au primit un singur gol. Golul victoriei a fost inscris cu 0.31 de secunde inainte de finalul intalnirii de centrul Evangelos Delakas. Cu aceasta victorie Grecia s-a instalat in fruntea clasamentului grupei B.

In al doilea meci al zilei, Kazahstan a inregistrat prima victorie la mondiale: 15-7 cu Argentina si poate termina grupa C pe locul doi in spatele Ungariei. Campioana mondiala en-titre a trecut fara probleme de Africa de Sud, scor 17-4. Denes Varga a fost cel mai bun marcator de la unguri cu 5 reusite.

Tot in sesiunea de dimineata,  Australia si Muntenegru au incheiat la egalitate 5-5. Muntenegrenii au condus cu 3 -1 la jumatatea meciului, si cu 4-2 dupa sfertul trei,  jucatorii lui Elvis Fatovic inorcand rezultatul in ultima parte (5-4). Mladjan Janovic a inchis tabela cu 30 de secunde inainte de fluireul final tabela cu un lob  care l-a depasit pe portarul Australiei, James Stanton.

Ziua a continuat cu sesiunea de dupa-amiaza, in primul meci Serbia obtinand o victorie lejera in fata Japoniei, scor 19-9. In urmatorul meci reprezentanta gazdelor, Rusia, a cedat in fata Italiei. Dupa o prima repriza echilibrata (1-1), italienii au fortat in sfertul doi punctand de cinci ori fara sa primeasca gol astfel ca la pauza mare au condus cu 6-1. Rusia a incercat sa revina in joc in a doua jumatate a intalnirii dar diferenta a fost greu de recuperat pana la final. S-a incheiat 9 la 6 pentru Italia.  A urmat meciul dintre Canada si China, nord-americanii obtinand o victorie solida, scor 8-2. In ultimul meci al zilei, Croatia a invins la limita oe  Brazilia, Croatii au controlat jocul timp de trei reprize dar Brazilia s-a apropiat in ultimul sfert la un singur gol, campioana olimpica impunandu-se cu 10 la 9. Pentru Croatia este a doua victorie obtinuta la mondiale care o mentine pe primul loc in grupa A.