Ungaria si Australia vor disputa finala Cupei Mondiale de la Berlin. In semifinalele de sambata, Ungaria a invins Serbia, detinatoarea trofeului, iar Australia a invins la penaty-uri pe Germania.

Serbia a dominat primele 10 minute ale partidei cu Ungaria. A condus cu 5-2 dar Ungaria a intors rezultatul dupa ce a inscris de 5 ori si a primit un singur gol, la jumatatea reprizei a treia fiind la conducere pe tabela de marcaj cu 7-6. Campioana olimpica a preluat din nou conducerea  in ultima parte (10-9) insa Ungaria a avut o noua serie de trei goluri consecutive si s-a desprins de adversari (12-10) cu 2 minute si 17 secunde inainte de fluierul final. Strahinja Rasovic a marcat pentru 12-11 cand mai erau 39 de secunde din meci apoi la ultima actiune, Dejan Savic s-a folosit de una dintre cele mai interesante dintre noile reguli propuse si l-a trimis pe portarul Dimitrije Risticevic in atac. Golkeeperul a ratat insa ocazia de a egala si meciul s-a incheiat cu victoria Ungariei.

A doua semifinala a fost de asemenea echilibrata. Dupa ce in grupe Australia a invins cu 10-9 pe reprezentanta gazdelor, de data aceasta echipa lui Elvis Fatovic s-a impus la penalty-uri. La finalul timpului regulamentar de joc scorul era egal 8-8 iar la penalty-uri australienii au marcat de trei ori in timp ce nemtii au inscris doar doua dintre loviturile de pedeapsa. Australia se califica astfel pentru prima data in finala Cupei Mondiale.

In meciurile pentru locurile 5-8, Statele Unite a trecut de Japonia cu 11-10 iar Croatia a invins Africa de Sud cu 16-3.